22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Таравари до министерот Шаќири: Запри ја партизацијата на Тетовскиот универзитет

Лидерот на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, го повика министерот за Образование и Наука, Јетон Шаќири, да го спроведе Законот во процесотнаизбор на ректорна Тетовскиот универзитет, пренесува Инбокс7. 

“Како резултат на флагрантни прекршувања да назначи у.д. нов ректор, аполитичен, со кредибилитет и научно наставно искуство, кој ќе го врати овој центар на знаење на правниот пат”, напиша Таравари на неговиот Фејсбук профил. “Неговите одлуки треба да се засноваат на наодите на просветниот инспекторат како што налага законот, а не на оние кои со години го кршат.”

Таравари го предупредува министерот дека застанувањето на страната на прекршителите на законот може да има правни последици за него.

“Жално е што во 2023 година, кога поминаа речиси 29 години од формирањето, УТ продолжува да дејствува надвор од законот”, напиша Таравари.

Related posts

Академик Беџети за Инбокс7: Ако платите и пензиите не се зголемуваат на ниво на инфлација, социјалната ситуација уште повеќе ќе се влошува

admin

Намалена транспарентност на државните институции – застој во отчетноста на функционерите

admin

Османи-Ескобар: Блокадата на уставните измени има голема цена

admin

Фон дер Лајен подготвена за соработка со десничарите

admin

Не симнувај апликација за Вештачка Интелигенција без да го прочиташ ова

admin

Снимка од возилата на грабнувачите отвори нови прашања

admin