12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Телефонски разговор Ковачевски – Денков: Потребен е конструктивен пристап

Важно е да се промовира конструктивна реторика и пристап во натамошната соработка, заклуиле денаска на телефонскиот разговор Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски, и новиот премиер на Република Бугарија, Николај Денков.

Во разговорот било изразено очекување од двете страни, за добра меѓувладина соработка, во интерес на граѓаните и на добрососедските односи.

“Разговарано е за важноста од промоција на позитивната реторика којашто придонесува во меѓусебната доверба, како и од продолжување на динамиката во билатералната агенда и средбите меѓу министрите во владите кои ќе придонесат кон постигнување резултати кои се конкретни и видливи за граѓаните. Заедничка е оценката дека е потребна конструктивност во пристапот и понатамошната соработка, за коешто постои увереност и кај двајцата премиери дека го очекуваат и граѓаните на Северна Македонија и Бугарија, но и регионот, Европската Унија и меѓународните партнери”, се вели во соопштението на Владата.

Related posts

„Еразмус+“ водилка за стратегиите во македонското високо образование

admin

Курти со план од пет точки за смирување на тензиите на северот

admin

ШОЛЦ ПРЕДУПРЕДИ НА ПОСЛЕДИЦИ ЗА КИНА АКО Ѝ ИСПРАТИ ОРУЖЈЕ НА РУСИЈА

ninja

ЕСКОБАР: ВЛАДАТА НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е ДОБАР ПАРТНЕР ВО СПРОВЕДУВАЊЕТО НА ЕУ АГЕНДАТА

ninja

Ахмети повика да не се повтори грешката од 2006 година

admin

Има ли Украина „валкана бомба“ и која е целта на тоа оружје?

ninja