30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

Харадинај: Разрешувањето на владата и Курти е национален интерес

Претседателот на Алијансата за иднината на Косово, Рамуш Харадинај изјави дека разрешувањето на премиерот Албин Курти и владата е национален интерес.

„Откриен и фатен како изневерува. Изгубени во владеењето и безнадежни за економијата, образованието и здравството; Потопени во корупција и фатени во омраза; Недоверлив за евроатлантските сојузници; Фатен на дело на неверство и осуден од нив, Курти бара спас од криминалците на север; Ниту тие се спасени, нема правда за сите и има што да се има за долготрпеливиот народ на Косово дури и од злобниот Курти. Затоа, разрешувањето на премиерот и на Владата е национален интерес!“, напиша Харадинај.

Во Звечан, Зубин Поток и Лепосавиќ, Србите протестираат против влезот на нови градоначалници Албанци во општинските објекти, како и присуството на косовската полиција.

Како резултат на акциите на демонстрантите беа повредени неколку полицајци и припадници на КФОР. Исто така, изгорени и оштетени се возила на косовската полиција и медиумите. Состојбата во овие општини стана тензична во петокот на 26 мај, кога заколнатите градоначалници беа принудени да влезат во работните канцеларии под асистенција на полицијата. Ваквата постапка на косовските институции наиде на критики од Соединетите Американски Држави и од Европската Унија, а тие побараа итно продолжување на ситуацијата на северот.

Related posts

Зара ја повлече контроверзната реклама

admin

Арачиново меѓу приоритетите и публицитетите

admin

Советот на ЕУ со заклучоци за дигитализацијата: Сите правата да се применуваат и во онлајн светот

admin

Градоначалникот на Росоман не пријавил имотната состојба, а 15 други пријавиле имот, но не и вредност во него

admin

ВИЦЕПРЕМИЕРОТ БИТИЌИ НАЈАВУВА УВОЗ НА ЕВТИНА РАБОТНА СИЛА

ninja

Верските организации се креваат против законите за матична евиденција и род

admin