18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

20 години од Солунскиот самит, Османи вели дека сме многу блиску до ЕУ

Две децении од Солунскиот самит го наоѓаат Западниот Балкан сеуште надвор од Европската унија (ЕУ). Но Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, вели дека е постигнато многу, пренесува Инбокс7. 

Членството во Унијата е крајната цел но, според Османи, мора да има повеќе интеграција на овој пат, како што напредуваме во процесот на пристапување и исполнуваме критериуми.

“Имаме над 40% усогласеност на нашето законодавство со европското. 100% усогласеност со Заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ. Имаме силно трговско и економско поврзување и нашите стоки и услуги одамна се дел од европскиот пазар, а европските компании се најголемите странски инвеститори во земјава. Висок степен на мобилност преку активната студентска размена – Еразмус+, а граѓаните исто така одамна ја имаат придобивката слободно да патуваат во земјите на ЕУ заради безвизниот режим”, вели Османи.

 

Related posts

ПОЕВТИНА СТРУЈА ЗА 518 КОМПАНИИ, УЧИЛИШТА И ИНСТИТУЦИИ

ninja

Џамија не може да добие возило од Агенцијата за управување со запленет имот, така вели законот

admin

Даути: Стратегијата за развој мора да биде инклузивна, само така ќе имаме резултати

admin

„АКО УКРАИНА ПРЕСТАНЕ ДА СЕ БОРИ ТОА ЌЕ БИДЕ НЕЈЗИНИОТ КРАЈ“

ninja

Има ли власта привилегирани општини?

admin

Русија најави нов прекин на огнот за нови евакуации на цивили од североисточна Украина

ninja