27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ахмети со писмо до Ковачевски: Ја напуштаме владата во моментот кога ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени

Лидерот на Демократската унија за интеграција (ДУИ) денеска со писмо го извести премиерот Димитар Ковачевски дека се повлекува од владата во моментот кога ВМРО-ДПМНЕ ќе гласа за уставните измени, пренесува Инбокс7.

“Ние, министрите и владините функционери од редовите на Демократската унија за интеграција, поднесуваме оставки од функциите што во моментов ги извршуваме!
Оставките, г. Премиере, автоматски ќе бидат ефективни во моментот кога опозицијата ќе ги изгласа уставните измени”, се вели во писмото.

Подолу го објавуваме писмото во целост: 

Почитуван премиер Димитар Ковачевски,

Ценејќи дека нашата земја, Република Северна Македонија, се наоѓа во критична фаза од нашата европска иднина,
Имајќи ја тежината на интеграцијата како политичка организација во последните 20 години,
Ценејќи дека големите одлуки бараат одговорност и политички, национални и државни жртвување од секој од нас,
Врз основа на условот на опозицијата дека ќе гласаат за уставни измени доколку Демократската унија за интеграција излезе од Владата, легитимно избрана по волја на албанскиот гласач,
Свесни за надежите и соништата на луѓето да станат дел од големото европско семејство,
Имајќи предвид дека Демократската унија за интеграција со нејзиниот претседател Али Ахмети останува непопустлива во утврдувањето дека евроатлантските интеграции, со сите права и обврски, освен во НАТО, и во Европската Унија, како и непрекинатото сојузништво со САД биле, се и остануваат најголем интерес на сите наши граѓани, без разлика на нивната национална и верска припадност,

Ние, министрите и владините функционери од редовите на Демократската унија за интеграција, поднесуваме оставки од функциите што во моментов ги извршуваме!
Оставките, г. Премиере, автоматски се ефективни во моментот кога опозицијата ќе ги изгласа уставните измени.

Related posts

БЛИНКЕН РАЗГОВАРАЛ СО БОСАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ КОЛКУ ВЛЕЗОТ ВО ЕУ Е ВАЖЕН ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ЗАПАДЕН БАЛКАН

ninja

11 НАЈВАЖНИ СЛУЧУВАЊА КОИ СВЕТОТ ГИ ОЧЕКУВА ВО 2023 ГОДИНА

ninja

МВР АНАЛИЗИРА – ЗОШТО ЗАКАНИТЕ СО БОМБИ СЕ САМО ВО ЕДНА СМЕНА ВО ТРИ РАБОТНИ ДЕНА

ninja

Германски медиуми: За каква иднина се спрема Србија?

admin

ВУЧИЌ ПО СРЕДБАТА СО КУРТИ ВО БРИСЕЛ – ИМАВМЕ ТЕЖОК СОСТАНОК

ninja

Касами: Груби се залага Груевски да го врати во Македонија!

admin