12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

ВМРО-ДПМНЕ за понудата на ДУИ: Уставни измени со вакви фолирања нема да има

ВМРО-ДПМНЕ нема да гласа за уставните измени и по понудата на ДУИ за колективна оставка од владата предводена од Димитар Ковачевски. 

„Уставни измени со вакви фолирања нема да има, ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен. Ако сака Артан Груби веднаш нека си поднесе оставка, но проблем не е само ДУИ туку и СДС да поднесат оставки, ама неотповикливи, и да одиме на брзи предвремени парламентарни избори, бидејќи се друго е одолговлекување и играње играчки“, рече денеска партискиот портпарол, Наум Стоилковски.

Тој додеаде дека „добро е што ДУИ по 20 години власт е подготвена да замине во опозиција од каде ќе може да одговараат за криминалот и да ја докажуваат својата невиност“.

Во однос на изјавата на Артан Груби дека ДУИ е подготвена да се откаже и од првиот премиер Албанец, како столб на нејзината последна изборна кампања, Стоилковски со став: „Мислам дека потешко им е на СДС отколку на ДУИ да ја прифатат идејата Артан Груби и де факто да не им биде премиер“.

Related posts

Србија преку авионски линии ќе се поврзува со САД

admin

Кампанја на Фондацијата на УЈИЕ: Економско зајакнување на жените – предуслов за развој

admin

Лукашенко се очекува да испрати војници во Украина во следните неколку часа или денови

ninja

САД развила гравитациона бомба, една детонација може да убие еден милион луѓе

admin

ЕУ-интеграција: Малку напред кон 2030, малку назад кон 2018

admin

Ќучук: Без уставни измени, Северна Македонија ризикува да биде одвоена од Албанија

admin