30.8 C
Скопје
23 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

И Џафери ќе си замине ако опозицијата гласа за уставните измени

И Претседателот на Собранието, Талат Џафери, ќе замине ако ВМРО-ДПМНЕ прифати да ги гласа уставните измени. Со ова и Џафери се приклучува кон условната колектвна оствка, врачена вчера од страна лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пренесува Инбокс7.

„Ако сите си одат, зошто ја би инсистирал да останам“, изјави Џафери во интервју за МИА.

Негов личен став е дека избори треба да има во редовен термин и нема причина зошто да не биде тоа така.

„Јас колку што знам ДУИ се има изјаснето мандатот да оди како редовен мандат и да се вратиме во процесот и во системот на четиригодишен мандат. Но, вчерашната одлука која што е изјавена е во конктекст на она што беше резултат или изјава на лидерската средба помеѓу премиерот и претседателот на опозицијата. Предусловот на опозицијата беше – да ние би пристапиле на тоа доколку ДУИ оди во опозиција и промпно беше кажано додека се одржуваше конференцијата дека ако е тоа предусловот за граѓаните ние треба да сме надвор од оваа Влада за да се изгласаат уставните измени. Раководството, лидерот тоа го соопшти“, изјави Џафери.

Related posts

ВКЛУЧЕН АЛАРМОТ ЗА ЗАГАДЕН ВОЗДУХ ВО СКОПЈЕ, ИСКЛУЧЕН ВО ТЕТОВО

ninja

ВМРО-ДПМНЕ: ДУИ и СДС дозволија Курти да прогласи “косовски пашалак”

admin

Германија и Франција заедно сочинуваат половина од жителите на ЕУ

admin

НЕИЗВЕСНО КОГА ЌЕ ПОЧНЕ ПОСТАПКАТА ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

Предизвикот за спроведување на Болоњскиот процес

admin

БЕКТЕШИ – АКО НЕ ЈА ПОЕВТИНИТЕ ХРАНАТА ЌЕ ВИ ЈА УКИНЕМЕ ЕВТИНАТА СТРУЈА

ninja