14.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Повлекувањето на Рама од Отворен Балкан е добра вест за ЕУ

Најавата на премиерот на Албанија, Еди Рама, за спојување на идеите на иницијативата Отворен Балкан во Берлинскиот процес би било поздравено од многу кругови во Европската унија, пренесува Инбокс7.

Рама досега во медиумите само изрази дека Отворен Балкан „ја заврши својата мисија“ и дека идеите на оваа иницијатива ќе бидат пренесени во Берлинскиот процес.

Во ЕУ нема официјални реакции за ова предупредување, но, неофицијално, некои европски дипломати за Радио Слободна Европа велат дека „ова би било добредојдено“ и дека „би било големо олеснување за зајакнувањето на Берлинскиот процес и другите процеси.“

Иницијативата Отворен Балкан, која првично беше наречена Мини Шенген, беше преземена на 10 октомври 2019 година во Нови Сад, а беше потпишана од претседателот на Србија, Александар Вучиќ, премиерот на Албанија, Еди Рама и тогашниот премиер на Северна Македонија, Зоран Заев.

На иницијативата се спротивстави опозицијата во Албанија, а беше отфрлена од Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина.

Во нејзините рамки се постигнати повеќе договори како за економска соработка и слободно движење.

Во врска со најавата на Рама за неговото згаснување, Вучиќ рече дека „не може да верува дека тој [Рама] рекол такво нешто“. Нема реакција во Северна Македонија.

ЕУ е постојано нејасна во врска со оваа иницијатива.

Формално не го изрази своето противење, бидејќи, во принцип, поддржува секоја иницијатива насочена кон зајакнување на регионалната соработка.

Но, од друга страна, многу кругови во ЕУ го гледаа како дуплирање на постоечките процеси, како што се: Заедничкиот регионален пазар, Берлинскиот процес, Советот за регионална соработка, Договорот за слободна трговија – ЦЕФТА и други.

На прашањето дали ја поддржуваат иницијативата „Отворен Балкан“, ЕУ секогаш одговараше дека „ја поддржуваат секоја иницијатива за регионална соработка, која е сеопфатна“ и која ги вклучува „сите шест партнери од регионот на Западен Балкан“.

Related posts

АГЕЛЕР ЗА „ЦРНАТА ЛИСТА“: СТОЈАМ ЗАД ТОА ШТО ГО КАЖАВ, НО ИНФОРМАЦИЈАТА ЌЕ ДОЈДЕ ОД ВАШИНГТОН

ninja

ПРОВЕРКИ НА ТЕРЕН – СЕ ПОЧИТУВА ЛИ ЗАМРЗНУВАЊЕТО НА ЦЕНИТЕ?

ninja

Наследник на Трас: Сунак обезбеди поддршка за кандидатурата

ninja

“Огнените” на ДУИ велат дека добиле закани, Ганиу: Животот ни е во опасност

admin

Османи во Белград: ОБСЕ е посветено за партнерството со Србија

admin

Бујар Османи со силна осуда за руското признавање на Доњецк и Луганск

ninja