29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Путин тргна по Пригожин, го уништува во секој поглед

Рускиот претседател Владимир Путин се свртува кон познатата книга за поткрепување на својот авторитет: кампања на клеветење против Евгениј Пригожин, воениот водач на групата Вагнер, кој водеше краток бунт против Кремљ, анализира The Hill, пренесува Инбокс7.

Јавното мислење против Пригожин нагло се смени во деновите по бунтот.

Така, Путин брзо се префрли да го дискредитира јавниот имиџ на Пригожин.

Путин и нареди на државата да ја разбие деловната империја на Вагнер, вклучително и нејзината војска, фарми за интернет тролови и операции за ископување злато и други минерали на африканскиот континент. Во извештајот на руските државни медиуми беа објавени, како што се вели, слики од полициска рација во една од дворјските домови на Пригожин во Санкт Петербург – покажувајќи оружје, пари, златни тули, перики и повеќе пасоши во простор исполнет со украсен мебел, внатрешен базен и хеликоптер рампа надвор.

Таквите потези имаат за цел да го дискредитираат имиџот на Пригожин кај јавноста, која го гледа како воин на првата линија на руската војна во Украина, кој ги нарекува руските генерали како неспособни и корумпирани.

„Покажувањето на богатството што го има Пригожин е начин да се поткопа неговата антиелитна порака меѓу населението“, рече Мери Гланц, виш советник на Центарот за Русија и Европа за Институтот за мир на САД.

Додека Кремљ првично рече дека кривичните обвиненија против Пригожин ќе бидат отфрлени во замена за тој да замине во егзил во Белорусија, водачот на платеничката група се чини дека е во Русија.

„Медиумскиот хит обично му претходи на вистинскиот хит“, рече Брајан Витмор, нерезидентен постар соработник во Центарот за Евроазија при Атлантскиот совет, за време на панел-дискусијата во четвртокот.

Related posts

Руските воздухопловни сили претрпуваат големи загуби северно од границата со Украина

admin

Никој не може да го отповика градоначалникот ако сам не го направи тоа – Во првата верзија на законот имало можност, во сегашната нема

admin

Бесими – Автопатиштата на Бехтел и Енка ќе донесат економски развој

ninja

До фотоволтаици на покривите без решение за градба

ninja

БЕКТЕШИ НЕ ОЧЕКУВА ПОСКАПУВАЊЕ НА СТРУЈАТА ЗА ГРАЃАНИТЕ ВО ПРВ И ВТОР БЛОК

ninja

СТУДЕНТСКИ ОБРОК: ДОБАР АДУТ ЗА ФАЛЕЊЕ ВО ОН, ЛОШ ЗА БУЏЕТОТ

ninja