20.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

САД разговараа со ЕУ за Западен Балкан

Заменик-државниот секретар на САД Венди Шерман разговараше со генералниот секретар на Европската служба за надворешни работи Стефано Санино за трансатлантската координација низ цел свет, вклучително и за Западен Балкан, соопшти портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

„Заменик-секретарот и генералниот секретар го истакнаа цврстото трансатлантско единство за поддршка на Украина додека таа се брани од руската агресивна војна. Тие, исто така, разговараа за начините за понатамошно унапредување на трансатлантската координација низ целиот свет, вклучително и за Народна Република Кина и Западен Балкан“, се вели во изјавата.

Оваа недела Шерман разговараше за Западен Балкан и со генералниот секретар на француското Министерство за надворешни работи, соопшти Стејт департментот.

„Заменик-секретарот и генералниот секретар разговараа за резултатите од Самитот на НАТО во Вилнус и за цврстата поддршка на нашите две земји за Украина како одговор на бруталната војна на Русија“.

Во информацијата се вели дека „заменик-секретарот и генералниот секретар, исто така, разговараа за претстојната посета на претседателот Макрон на индо-пацифичкиот регион, како и за клучните глобални прашања, вклучувајќи ги предизвиците што ги поставува Народна Република Кина, мирот и безбедноста на Западен Балкан, Ерменија и Азербејџан и Хаити“.

Related posts

Премиерот Ковачевски најави оставка

admin

Се зголемува бројот на регистрирани компании, вработиле околу 12 илјади лица, 76.4% припаѓаат на услужните дејности

admin

Република Српска го стопира одобрувањето за укинување на визниот режим меѓу Босна и Косово

admin

Русија го губи енергетскиот пазар, Германија потпишува 20 годишен договор за снабдување со течен гас од САД

admin

Германија со закон за поедноставно признавање на странските дипломи за медицински сестри

admin

ДЕЛ ОД ОПШТИНИТЕ „МУВА“ НЕ ГИ ЛАЗИ ЗА ШТЕДЕЊЕ

ninja