13.8 C
Скопје
27 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Со поддршка на ЕБОР, ЕУ и WBIF во Осломеј се гради голема соларна централа

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), Европската унија (ЕУ) и билатералните донатори ја консолидираат својата поддршка за проектите за соларна енергија во Северна Македонија со грант финансирање за првата соларна централа од големи размери, пренесува Инбокс7.

Договор за грант финансиран од донатори од 1,5 милиони евра беше потпишан во петокот во Скопје, финансиран од билатерални донатори на Инвестициската фонд за Западен Балкан (WBIF). Грантот го надополнува заемот од ЕБОР од 5,9 милиони евра.

Грантот ќе ја поддржи Електрани на Северна Македонија (ЕСМ), државната компанија за електрична енергија во земјата, во финансирањето на последните фази на изградба на соларната централа од 10 MW што се гради на местото на исцрпениот рудник за јаглен во Осломеј. Тест операциите започнаа во април минатата година.

Анди Аранитаси, шеф на ЕБОР за Северна Македонија, рече: „Ние сме заинтересирани да продолжиме да работиме со Северна Македонија на намалување на нејзината зависност од застарената инфраструктура на јаглен. По успешното завршување на соларната централа Осломеј 1, возбудени сме што гледаме дека владата продолжува со инвестиции во сончевата енергија и остануваме подготвени да обезбедиме дополнителна поддршка доколку е потребно.”

Покрај обезбедувањето финансирање, Банката работи со властите на Северна Македонија за да ги реши импликациите од нееднаквоста на енергетската транзиција и да ги идентификува можностите за економска диверзификација во областа, вклучително и за прераспоредување и преквалификација. ЕБОР и помага на земјата да спроведе дијагностика за „праведна транзиција“ и да воспостави акционен план преку инклузивен политички дијалог со властите. Проектот „праведна транзиција“ се очекува да дејствува како модел за поширокиот регион на Западен Балкан, кој се соочува со слични предизвици и бара зелена, инклузивна и правична транзиција во енергетскиот сектор.

Покрај билатералните донатори на WBIF, Италија ја поддржа инвестицијата со финансирање на техничката оценка за изводливост на проектот.

Related posts

МЕДВЕДЕВ: РУСИЈА ЌЕ СЕ РАСПАДНЕ ДОКОЛКУ ЗАГУБИ ВО УКРАИНА

ninja

Ковачевски кажува како ќе стигне до двотретинско мнозинство, со или без ВМРО-ДПМНЕ

admin

Започна војна на кланови за тронот на Путин

admin

И ХОЛОКАУСТОТ ПОВОД ЗА МАКЕДОНСКО – БУГАРСКИ ТЕНЗИИ

ninja

Дали на пазарите има зеленчук загаден со пестициди или некој помешал што е милиграми и микрограми?

admin

Санкциите на ЕУ до страотен резултат: Увозот на нафта од Русија падна за 90 отсто

admin