2.8 C
Скопје
22 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕГИОН

СПАК побара апсење на Ахметај

Специјалното обвинителство против корупција во Албанија (СПАК) до Собранието на Албанија го поднесе барањето за овластување за апсење на поранешниот министер за финансии и актуелен пратеник на Социјалистичката партија, Арбен Ахметај, пренесува Инбокс7.

Барањето е со датум 7 јули и потпишано од првиот човек на СПАК, Алтин Думани.

СПАК нагласува дека бара овластување од Парламентот на Албанија, за апсење или лишување од слобода и вршење лична контрола и живеалиштето на пратеникот.

Арбен Ахметај е обвинет за „Непријавување или прикривање имот“, „Пасивна корупција“ и „Перење пари“.

Истрагата против Арбен Ахметај започна во 2022 година, а Специјалното обвинителство наведува дека „истрагата продолжува во насока на други криминални факти или други вмешани лица“.

Ако биде уапсен, Ахметај ќе биде вториот министер на премиерот Еди Рама кој заврши зад решетките. Првиот беше Сајмир Тахири, бивш министер за внатрешни работи.

Related posts

ЕСКОБАР ЗА РСЕ: НЕ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА ПОТПИШУВАЊЕ, ТУКУ НА ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

ninja

Маричиќ: Охридскиот рамковен договор го издржа тестот на времето и покажа дека е успешен концепт

admin

Дали Мицкоски се среќава со Ахмети?

admin

Економијата во 2024: Има ли надеж за пооптимистички тонови?

admin

ШОЛЦ ПРЕДУПРЕДИ НА ПОСЛЕДИЦИ ЗА КИНА АКО Ѝ ИСПРАТИ ОРУЖЈЕ НА РУСИЈА

ninja

КОРУПЦИЈАТА Е ГЛАВЕН ПРОБЛЕМ НА ЗАПАДЕН БАЛКАН, РЕШЕНИЕТО Е ПРИСТАПНИОТ ПРОЦЕС КОН ЕУ, РЕЧЕ ЕСКОБАР

ninja