31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Што се касетните бомби што САД планираат да испратат во Украина? (ВИДЕО)

САД ќе испратат на Украина пакет со касетна муниција како помош во нејзината контраофанзива против Русија, јавува ББС.

Белата куќа соопшти дека ја одложила одлуката онолку долго колку што може поради ризикот од цивилно оштетување од таквите неексплодирани убојни средства.

Украина со месеци го бараше оружјето поради недостиг на муниција.

Касетната муниција – која е забранета од повеќе од 100 земји – е класа на оружје што содржи повеќе експлозивни бомбици наречени подмуниција.

Американскиот претседател Џо Бајден во интервју за американски медиуми рече дека е „многу тешка одлука од моја страна“ да се испратат бомбите.

„Разговарав за ова со нашите сојузници“, изјави тој за Си-Ен-Ен, „Разговарав за ова со нашите пријатели горе на [Капитол] ридот“.

Тој рече дека одлучил да ја испрати муницијата бидејќи „на Украинците им снемува муниција“.

Бајден би можел да се соочи со прашања од сојузниците за ова прашање на самитот на НАТО во Литванија следната недела.

Тој додаде: „Украина нема да ја користи оваа муниција во некоја странска земја. Ова е нивната земја што ја бранат“.

„Ние нема да ја оставиме Украина без одбрана во ниту еден момент во овој конфликтен период“, рече тој.

Муницијата е контроверзна поради нивната брзина, што значи дека неексплодираните бомби може да стојат на земјата со години и да се активираат подоцна.

Советникот за национална безбедност Џејк Саливан изјави на петочниот дневен брифинг во Белата куќа: „Признаваме дека касетната муниција создава ризик од цивилна штета од неексплодирани убојни средства.”

Г-дин Саливан им рече на новинарите дека касетната муниција што Америка ќе ја испрати во Украина има стапка на таложење помала од 2,5%, опишувајќи дека е далеку под руската стапка на касетна муниција, за која американските власти велат дека е помеѓу 30-40%.

Во посебен брифинг за вести, Пентагон не прецизираше колку касетна муниција САД ќе испратат во Украина, но портпаролот Колин Кал рече дека тие имаат „стотици илјади на располагање“.

Американскиот закон забранува пренос на касетна муниција со стапка на неуспех на бомби повисока од 1% – што значи дека повеќе од 1% од бомбите во оружјето не експлодираат – но претседателот Бајден може да го заобиколи ова правило.

Истрагата на Обединетите нации покажа дека Украина веројатно веќе користела касетни бомби, иако земјата негираше дека го сторила тоа.

На почетокот на војната, Белата куќа беше прашана за наводите дека Русија користи касетни бомби, а тогашниот секретар за печат Џен Псаки рече дека тоа би било „воено злосторство“ доколку е вистина.

Related posts

ЕП: РУСИЈА Е „ДРЖАВА СПОНЗОР“ НА ТЕРОРИЗМОТ

ninja

Низ Западниот Балкан ќе се патува со лични карти

ninja

Цвета градежниот бизнис (статистики)

admin

Бајден го потпиша Законот за фискална одговорност како крај на кризата со ограничување на долгот

admin

Касами со до правосудните органи: Вистинските виновници за трагедијата во Тетово се Анѓушев и Филипче

admin

Се тресе владата на Курти, министерот за одбрана поднесе оставка

admin