25.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Албанската опозиција со заеднички став: Доколку нема уставни измени да има предвремени избори

Лидерот на Движењето БЕСА, Билал Касами, Алтернатива – Африм Гаши и Демократско движење, Изет Меџити, денеска заедно побараа предвремени избори ако не поминат уставните измени, пренесува  Инбокс7.

“Како што многупати изјавивме, за нас нема дилема дека евроинтеграциите се највисоката политичка, партиска и национална визија од која нема флуктуација, но оваа дефиниција значи и секој чекор од нашето политичко дејствување и соработка со другите. Во овој случај, додека зборуваме за стратешката определба за интеграција во ЕУ, денес сме тука да пренесеме неколку пораки: Најпрво бараме од претседателот на Собранието итно да ја стави на гласање потребата од промена на уставот, за да ја поминеме првата фаза од уставните измени и да влеземе во суштинскиот процес на овие измени. После тоа, го повикуваме да не се крие зад неосновани оправдувања, туку да ги стави амандманите за отстранување на навредливата ознака „20%“ за албанскиот јазик, како и амандманот против застареност на случаите на политичка корупција. Меѓуетничката кохезија и борбата против корупцијата се европски вредности и принципи како и обврска за добрососедски односи, ако не и повеќе. Кога сме овде, ги повикуваме сите пратеници, без разлика на нивната политичка, етничка и идеолошка припадност, итно, без дискусија и без никакво одлагање, да гласаат за потребата од промена на уставот и предложените амандмани! На овој начин сите докажуваме на која страна сме и која е нашата стратешка определба. И додека зборуваме за ова гласање, доколку на краток рок не се обезбеди потребното мнозинство за гласање на првата фаза од уставните измени, ќе биде јасно дека овој парламентарен состав нема капацитет да ги деблокира преговорите за ЕУ. интеграција. Ако ова се покаже како точно, не треба да губиме ни момент. Во тој случај, односно доколку нема доволно мнозинство да се гласа за првата фаза од уставните измени, повикуваме да се гласа за распуштање на парламентот и распишување предвремени избори, за да се бара друг пратенички состав кој ќе има капацитет и политичка волја за туркање на интегративните процеси кон Европската Унија”, изјави Касами.

 

 

 

Related posts

Ковачевски му нудел на Мицковски „пола-пола“: Тоа е најфер, братски

admin

Груби: Во ВМРО-ДПМНЕ има про-европски и анти-Мицковски политичари, блиску сме до 80 пратеници за уставни измени

admin

Ниските плати ќе го „парализираат“ македонското правосудство: Вработените бараат покачување на платите како на функционерите

admin

ОТКУПОТ ЗА САЈБЕР НАПАДОТ ВРЗ ФЗО НЕ БИЛ МИЛИОНСКИ

ninja

Ирска, Данска и Луксембург со најголема куповна моќ, Романија, Бугарија и полска со најмала

admin

ЦЕХОТ ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ НА 2023 Е РЕКОРДЕН

ninja