29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Ахмети по средбата со Ескобар: ДУИ е подготвена да го води процесот

Уставните измени и состојбата во Косово биле клучни теми на средбата на Заменикот помошник-државен секретар на САД, Габриел Ескобар, со лидерот на ДУИ, Али Ахмети, пренесува Инбокс7.

“Г-дин Ескобар изрази целосна поддршка за европската интеграција на земјата, која се постигнува преку усвојување на уставните измени, а јас ја истакнав нашата целосна подготвеност да го водиме овој процес”, рече Ахмети по средбата.

Тој информираше дека Косово исто така била тема на разговорот со Ескобар.

“Косово беше наша заедничка грижа, во тој случај и двајцата ценевме дека Охридскиот договор меѓу Косово и Србија е историски и треба да се спроведе без никакво одлагање”, изјави Ахмети

Соединетите Американски Држави, според Ахмети, се најценетиот пријател не само на Косово, туку и на сите Албанци и на целиот регион. “Албанците особено се благодарни за американската улога и придонес за слободата, мирот и демократијата и оваа наша благодарност не може да се разниша”.

Related posts

Кои се 10-те најдобри градови за живеење?

admin

МАКЕДОНИЈА СО НАЈГОЛЕМ ПАД, ЦРНА ГОРА СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА РЕАЛНИТЕ ПЛАТИ ВО РЕГИОНОТ

ninja

МВР АНАЛИЗИРА – ЗОШТО ЗАКАНИТЕ СО БОМБИ СЕ САМО ВО ЕДНА СМЕНА ВО ТРИ РАБОТНИ ДЕНА

ninja

Ројтерс: Локалните жители стравуваат од катастрофа поради повлекувањето на Преспанското Езеро

admin

Ова е најсофистицираниот вирус за шпионажа

admin

Антикорупциска бара истрага за ДУП-от за бензинската на „Пуцко Петрол“

admin