9.8 C
Скопје
29 февруари, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вархеји: Ако Советот сака да го оствари проширувањето, тоа е добредојдена вест

Европскиот комесар за соседство и проширување Оливер Вархеји денеска реагираше на предлогот на претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел дека ЕУ и земјите кандидати треба да бидат подготвени за проширување до 2030 година, пренесува Инбокс7.

„Она што мислам е дека ако ова е порака од Советот дека Советот сака конечно да се вклучи и да направи голем скок за да се случи проширувањето, ова е добредојдена вест“, рече Вархеји на новинарите во Толедо, каде што учествува на неформален состанок на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Тој додаде дека Комисијата отсекогаш била подготвена да даде секој предлог што би довел до таму.

„Не мислам дека станува збор за датуми. Мислам дека тоа е повеќе прашање на волја, а исто така и прашање на испорака; испорака на страната на ЕУ, но и испорака на страната на нашите партнерски земји од Западен Балкан или другите три земји кандидати“, рече комесарот.

Вархеји потсети дека Комисијата е подготвена да даде каков било предлог за да стигне таму, што ќе се види веќе во октомври кога ќе сака да даде суштински предлози вклучувајќи го и Планот за раст, кој претседателката Урсула фон дер Лајен веќе го објасни во Братислава.

„Ќе ја забрза не само институционалната, туку и вистинската интеграција. Вистинската интеграција на луѓето и економиите во Европската унија“, рече Вархеји.

На прашањето што треба да види од страната на Советот за тој датум од 2030 година да стане реалност, комесарот рече дека Советот треба „да продолжи со сите предлози што ги правиме и да ја донесе секоја одлука што можеме да ја донесеме, мала или голема“.

„Така, на пример, донесување одлуки за МГК, донесување одлуки за финансирање, донесување одлуки за вистинска интеграција во Европската унија веќе пред пристапувањето“, заклучи тој.

Related posts

МАКЕДОНИЈА СО НАЈГОЛЕМ ПАД, ЦРНА ГОРА СО НАЈГОЛЕМ РАСТ НА РЕАЛНИТЕ ПЛАТИ ВО РЕГИОНОТ

ninja

СПАСОВСКИ ЌЕ ГИ НАГРАДИ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ БЕА НА ТЕРЕН ЗА ЧЕСТВУВАЊЕТО НА РОДЕНДЕНОТ НА ДЕЛЧЕВ

ninja

Македонија прва во Западен Балкан -Истраги за злоупотреби на ЕУ фондовите

admin

Бајден ја продолжи вонредната состојба на Западен Балкан, ќе бидат санкционирани сите кои го попречуваат мирот и демократијата

admin

Брајб-Гејт: Вотергејт на Бајден?

admin

САД го предупреди Иран: Војната Израел-Хамас да не прерасне во регионален конфликт

admin