20.8 C
Скопје
26 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Димитриевски против протоколот на Курти: За каков соживот се боревме?

Градоначалникот на Куманово, Максим Димитриевски, во објава на Фејсбук го осуди вчерашниот протокол и организацијата при пречекот на косовскиот Премиер Албин Курти во Општина Чаир, како и одлуката за промената на името на улицата “Втора Македонска ударна бригада” во Адем Демачи, пренесува Инбокс7.

“Неинтонирањето на државната химна, неистакнувањето на државното знаме, интонирањето на химната на друга држава и истакнувањето само на знамињата на заедницата и знамињата на туѓа држава е спротивно на Законот за употреба на знамињата на заедниците во Република Македонија и Законот за употреба на грбот, знамето и химната на Република Македонија.
Истакнувањето на обележје на јавен собир во Тетово од т. н. голема Албанија е спротивно на Уставот и Законите на државата”, вели тој.

Димитриевски ги повикува надлежните, во овој случај МВР и ОЈО да “постапат согласно овластувањата и превземат постапки против одговорните и сторителите”.

“Јавно прашање до раководството и моите довчерашни сопартијци: За ваков ли соживот и взаемно почитување се боревме под паролата” Едно општество за сите”?! Како се чувствувате денеска кога спомените на нашите паднати дедовци и баби, партизани, антифашисти од НОБ (од сите народи и народности од Македонија во тоа време) СЕ БРИШАТ и менуваат со имиња на борци за национални каузи? Вие втор ден молчите а молкот во овој случај е повеќе и од срам”, пишува Димитриевски.

Related posts

Дали Албин Курти ја обединува албанската опозиција во С.Македонија?

admin

ПУТИН ВЕЌЕ ГО ИСПЛАНИРАЛ БЕГСТВОТО ОД РУСИЈА?

ninja

Зголемени повици за формирање зона за забранети летови, и доставување борбени авиони за Киев

admin

Украина ја започна контраофанзивата, но има еден проблем

admin

БЕСИМИ: ИНВЕСТИТОРИТЕ ЈА НЕМААТ ЗАПИШАНО И НЕ МОЖЕЛЕ ДА ТРГУВААТ СО ЕВРООБВРЗНИЦАТА

ninja

Ердоган – Продолжувањето на договорот за извоз на жито од Украина би било правилна одлука

ninja