4.8 C
Скопје
18 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИ

Западни дипломати со писмо до САД, ЕУ и ВБ: Бидете покритични кон Вучиќ, Косово е независна држава

Водечки странски политичари од различни западни земји ги повикаа ЕУ, САД и Велика Британија да бидат покритични кон српскиот претседател Александар Вучиќ. Во ескалацијата на конфликтот меѓу Србија и Косово, тие гледаат ппремногу наклонетост кон позицијата на Белград, објави германскиот весник Tagesspiegel, пренесува Инбокс7.

„Обидите на Србија да ги наруши демократските избори на Косово мора јавно да бидат осудени како странско мешање и мора да се преземат конкретни активности за да се бара одговорност од Србија доколку продолжи да ги поткопува слободните и фер избори“, се вели во писмото од експерти за надворешна политика до шефот за надворешна политика на ЕУ, Џозеп Борел и министрите за надворешни работи Ентони Блинкен (САД) и Џејмс Клеверли (Велика Британија).

Писмото, меѓу другите, го потпишаа и претседателите на комисиите за надворешна политика на Бундестагот, Мајкл Рот (СПД) и на американскиот Сенат, Боб Менендез. Авторите ги вклучуваат и претседателите на комитетите за надворешни работи на британскиот парламент како и парламентите на Чешката Република, Украина, Ирска, Естонија, Латвија и Литванија.

„Сегашниот пристап не функционира“, пишуваат Рот, Менендез и нивните колеги. „Бараме меѓународната заедница да научи од нашето минато и да се погрижи да не водиме политики насочени кон Белград на Балканот.“

Тие исто така повикуваат на ова. „да се разгледа политиката на дипломатија на одвраќање со цел да се спречи понатамошно влошување на безбедносната ситуација во северно Косово“.

“Не треба да се караат оние кои се залагаат за владеење на правото и демократијата”, се вели во писмото.

________________

Србија ја поднесе својата апликација за членство во ЕУ на 19 декември 2009 година.

На состанокот на 25 октомври 2010 година, Советот побара од Комисијата мислење за барањето на Србија.

На 12 октомври 2011 година, Комисијата издаде позитивно мислење и препорача Србија да добие статус на земја кандидат.

На 1 март 2012 година, Европскиот совет ѝ додели на Србија статус на земја кандидат.

________________

“Неодамнешните откритија на магацини со оружје во северно Косово и извештаите за тековниот шверц на оружје преку границата Србија-Косово ги истакнуваат „ризиците од понатамошна ескалација“, се вели во писмото. „Косово е суверена земја и функционална демократија. Овој факт треба да ја формира основата на нашата заедничка политика кон сегашната криза“.

Сегашните политики на ЕУ, САД и Велика Британија во однос на Србија и Косово откриваат „слаби точки во нашиот заеднички пристап“. Неопходно е да се „преиспита“ овој пристап. Странските политичари повикуваат на „враќање на рамнотежа и пропорционалност во справувањето со Косово и Србија“, велат западните дипломати во писмото.

Недостигот на притисок врз Србија по произволното апсење на тројца косовски полицајци и неуспехот да се повикаат на одговорност одговорните за нападите врз безбедносните сили на НАТО КФОР го нагласуваат „тековниот недостаток на непристрасност во справувањето со такви проблематични точки“.

ЕУ и САД водат блага политика во однос на кандидатот за членство во ЕУ Србија, плашејќи се дека Белград би можел да премине во рускиот камп. Владата на Вучиќ не учествува во санкциите против Москва. Рускиот претседател Владимир Путин ужива симпатии меѓу српското население, додека многу Срби го отфрлаат полноправното членство на нивната земја во ЕУ, пишува Tagesspiegel.

Related posts

КРИВИЧНА ПРИЈАВА ЗА МЕСТЕЊЕ ТЕНДЕР ЗА ДИГИТАЛИЗАЦИЈА НА УПРАВАТА ЗА ВОДЕЊЕ МАТИЧНИ КНИГИ

ninja

“Шпиономанија” во Русија, се интензивира потрагата по внатрешни непријатели

admin

Американската дипломатија поубедителна од европската?

admin

Пијанистката Илинка Манова изведува дела од македонски автори низ САД

admin

АХМЕТИ ОПТИМИСТ ДЕКА ЌЕ БИДЕ ПОСТИГНАТ ДОГОВОР ПОМЕЃУ БЕЛГРАД И ПРИШТИНА

ninja

ДУИ со план од три точки за „Европа сега“

admin