37.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОНРЕПУБЛИКА

Касами со одговор до Ковачевски и Пендаровски: Власта не може да го сокрие стравот

По критиките на премиерот,  Димитар Ковачевски, и претседателот на државата, Стево Пендаровски, во врска со пречекот на косовскиот премир Албин Курти во Тетово и Чаир, се огласи тетовскиот градоначалник и лидер на БЕСА, Билал Касами,  пренесува Инбокс7.

“Власта не успеа да го сокрие, ниту да го контролира стравот од пораз на следните избори, особено кога во преден план дојде обединетиот опозициски фронт со поддршка на премиерот на Косово, Албин Курти.”

“Ја разбираме загриженоста на претседателот и Владата, на кои, зачудувачки, со поддршка и реакции излезе и Белград и знаеме дека оваа политичка реторика нема врска со посетата на Албин Курти, туку има врска со загриженост дека опозициските Албанци во РСМ се здружуваат и и бројат денови на оваа влада на криминал и корупција”, вели Касами.

Доаѓањето на премиерот Курти,  според него, било исто толку почит и чест за Албанците од Северна Македонија, колку што беше почит и за државата Северна Македонија, со која беше потпишан меморандумот на заедничкиот проект, на патот Тетово-Призрен.

Related posts

ПАЦИЕНТИТЕ И ПРАВДАТА-КОЛАТЕРАЛНА ШТЕТА НА ПАРТИСКИТЕ БИТКИ ВО СОБРАНИЕТО

ninja

СРПСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ОДБРАНА: СИТУАЦИЈАТА НА КОСОВО ПРЕДИЗВИКУВА ДЛАБОКА ЗАГРИЖЕНОСТ

ninja

РУСКА АМБАСАДА: НЕМА ОСНОВА ВО ТВРДЕЊАТА НА ОСМАНИ ДЕКА РУСИЈА Е ЗАИНТЕРЕСИРАНА ЗА КОНФЛИКТИ НА БАЛКАНОТ

ninja

Штрајкот на контролорите на летање во мирување до конечни оставки на директорите

admin

ДАВА – стравот на Германија од „партијата на Ердоган“

admin

„БЕЛА ЧУМА“ ЈА ДЕСЕТКУВА МАКЕДОНИЈА

ninja