18.8 C
Скопје
24 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Меџити со оштри критики кон ДУИ: Се откажаа и од Албанците

Изет Меџити од Демократското движење вели дека неговата претходна партија ДУИ се откажала од сите прашања од национален интерес, фокусирајќи се само на тесните интереси на некои поединци во оваа тема, пренесува Инбокс7.

Во интервју за весникот ЛАЈМ, Меџити вели дека условните оставки на министрите од ДУИ се измама и обиди да се сврти вниманието на граѓаните од многуте коруптивни афери на високите функционери на оваа партија.

„Ниту политичката теорија, ниту практиката не познаваат тактики со оставки или злоупотреба на оставки. Оставки во принцип, каде што има висока етика, висок морал, се депонираат во случаи кога главното ветување не се реализира, кога не се реализира програмата на платформата и имало многу причини за оставка. И поради коруптивни афери, и затоа што ја заборавија партиската програма и платформа, изборните ветувања. Многу е логично да се депонираат оставките како морален чин, а не како тактика за дефокусирање, за да се сврти вниманието на граѓаните од лошите политики, од секојдневните неуспеси, коруптивните афери, од ставањето на црни листи. Значи, „европскиот фронт“ потфрли во своето главно ветување. Обезбедување 80 пратеници, уставни измени, евроинтеграции. Покрај главното ветување, пропадна и во сите други ветувања. Веднаш да си поднесат оставки и да престанат да си играат со граѓаните со нивните квази оставки“, изјави Меџити за весникот ЛАЈМ.

Related posts

БОРЕЛ ОЧЕКУВА НАЦИОНАЛНО ЕДИНСТВО ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ

ninja

ГРАЃАНИТЕ СЕ ПОГОЛЕМИ ПЕСИМИСТИ ЗА ИДНИНАТА

ninja

Санкциите на ЕУ до страотен резултат: Увозот на нафта од Русија падна за 90 отсто

admin

МНР ЈА ОСУДИ ИЗЈАВАТА НА ПРАТЕНИКОТ КОСТАДИНОВ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е ВТОРА БУГАРИЈА

ninja

ЕУ со рекордно проширување на површината за органско земјоделство

admin

Хибридните напади се безбедносен ризик за институциите

ninja