22.8 C
Скопје
22 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

„Не можам да верувам дека зборувам за мојата мртва ќерка“: Потресна исповед на таткото на младата аргентинка која загина во Приштина

Марија Клара Урдангарај, 27-годишна аргентинска девојка, починала откако паднала од шести кат од хотел во Приштина, главниот град на Косово, а за овој чин е уапсен нејзиниот партнер Ендрит Н. Иако случајот се уште е под истрага, семејството на жртвата вели дека се работи за фемицид и тврди дека делото нема да поминува неказнето, јавуваат аргентинските медиуми, пренесува Инбокс7.

„Тоа е фемицид. Нејзиниот партнер ја фрли од балконот“, рекол Факундо Урдангарај, таткото на девојчето. Тој додаде дека сега се обидуваат да го вратат телото во Аргентина со помош на Министерството за надворешни работи, иако тоа нема да биде можно веднаш.

„Ни беше кажано дека обдукцијата, правниот процес и вештачењето ќе траат до 15 дена“, рече тој.

Сè се случило во раните утрински часови минатиот вторник во зграда во Косово Поље, населбата Приштина. Жртвата била во просторијата што ја делела со нејзиниот партнер Ендрит Н. – швајцарски државјанин и, според локалниот печат, се сомнева дека во тој момент дошло до расправија меѓу двајцата, по што Аргентинката била фрлена од балконот.

Марија Клара итно била испратена во Клиничкиот центар на Универзитетот на Косово, каде што починала од тешките повреди. Потоа, истражните органи во Приштина на осомничениот му одредиле мерка притвор во времетраење од еден месец додека се истражуваат околностите на инцидентот.

Во моментов причината е тајна, па не се познати други детали од случајот.

Која беше Марија Клара?

Марија Клара беше родум од Ла Плата и се пресели во Шпанија во ноември минатата година, „во потрага по подобра иднина“. „Таа живееше во Барселона два или три месеци додека не го запозна овој човек (уапсениот осомничен) и отидоа да живеат заедно во Швајцарија“, рекол таткото.

„Тие се заедно четири месеци до овој викенд на кој беше патувањето. Тие отпатувале на Косово на свадбата на братот на оваа личност и се чини дека тоа сигурно било ноќе, а околностите што се случило не се познати. Двојката била вклучена во некаква расправија, која ескалирала со фрлање на девојката од балконот и таа починала во болница“.

Мајката на нејзината ќерка ја контактирала во неделата и дека ова е „последен пат“ да разговараат. „Ни испрати видео од свадбата, изгледаше добро и среќна“, додал таткото.

Трагичната вест ја слушнал од пријателка на Клара која била во Барселона: „Не бев баш сигурен дека тоа е нашата ќерка“. „Она што ни треба е да го направиме ова вирално, прво за да не се повтори и што е можно поскоро да ја вратиме ќерка ми“.

Средба со партнерот, осомничен за убиство

Клара во Барселона работела како келнерка во бар. Имала искуство, работела и во Буенос Аирес. Зборувала течно англиски, што и го олеснило пристапот до работа во чисто туристички град.

Кога зборуваше за неа, нејзиниот татко уверуваше дека е многу мила, дека е „убава, мудра и сочувствителна“. „Сите ја сакаа. Беше добра“, рече тој.

Во март, на забава со еден од нејзините пријатели од Шпанија, Клара запознала Швајцарец со косовско потекло и набргу потоа отишла да живее во Швајцарија со него. Се вика Ендрит Н., архитект е и има 31 година. Вчера, среде истрагата за случајот, косовската полиција соопшти дека е приведен.

„Момчето имаше студии, беше образована личност. Во мојот речник не постои такво нешто како еден човек да убива друг без причина. Навистина не разбирам“, се пожали таткото.

Последен пат кога Факундо сакал да стапи во контакт со својата ќерка бил минатиот петок. Не се јавувала на телефон, нешто што не привлекувало големо внимание бидејќи не секогаш одговарала на повиците. Но, нагласи и дека често зборувале. Во неделата мајка и дошла да разговара со неа за патувањето во Косово.

„Дополнително, рече дека му се јавила во зори, поради петчасовната временска разлика. Ќе се разбудев и ќе се насмеевме затоа што ќе реков: „Зар не разбираш колку е доцна овде?“, рече тој и додаде: „Од кога си замина, веќе не спијам“.

Според Фејсбук профилот на Клара, за време на нејзиното патување таа го посетила шпанскиот град Мадрид и објавила фотографии на стадионот „Сантијаго Бернабеу“. Потоа отпатува за Грција, каде што ги посети локалитетите како што се споменикот Агрипа и Партенон.

Од друга страна, таа од новите социјални мрежи ја истакна безбедноста во која живееше во Европа. „Колку е убаво да шетам ноќе и да се чувствувам безбедно, без да мислам дека можат да ме убијат“, објави таа.

„Таа беше душа што патува, беше среќна на турнеја низ Европа, не можам да верувам дека зборувам за мојата ќерка која умре таму со се што направи за да стигне таму. Всушност, таа ми рече „Тато, потруди се и дојди овде (преку Барселона и Швајцарија), таму е многу лошо“. Не можам да верувам“, изјави тој за аргентинскиот весник „Ел Диа“.

Related posts

ЏЕС БЕЈЛИ: Ново вето за Скопје ќе биде разочарување за Вашингтон

admin

Џон Малкович настапи на Охридско лето, Античкиот театар исполнет до последно место

admin

ЕУ ќе купува оружје за Украина и ќе забрани руски медиуми

ninja

По влезот во НАТО, Русија ја “напаѓа” Финска со мигранти

admin

Турски локални избори: Опозицијата го запрепасти Ердоган со историска победа

admin

Зошто младите во С.Македонија се склони кон корупција?

admin