28.8 C
Скопје
12 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Специјален обвинител за истрагата на синот на Џо Бајден

Јавниот обвинител на САД Мерик Гарланд денес објави дека назначил специјален обвинител во истрагата за Хантер Бајден, продлабочувајќи ја истрагата за синот на претседателот пред изборите во 2024 година, пренесува Инбокс7.

Гарланд рече дека го именувал Дејвид Вајс, американскиот адвокат во Делавер, кој ги истражува финансиските и деловните зделки на синот на претседателот, за специјален обвинител.

Токму кога беше објавено неговото назначување за специјален обвнител, Вајс го известил федералниот судија во Делавер дека разговорите за спогодба за вината во случајот Хантер Бајден се во „ќор-сокак“.

Гарланд ги забележа „вонредните околности“ на ова прашање кога го објави во Одделот за правда.

Тој рече дека Вајс побарал да биде назначен на позицијата и му рекол дека „според негова проценка, неговата истрага достигнала фаза во која тој треба да ја продолжи својата работа како специјален обвинител“.

Одделот за правда се соочува со најголем тест својата историја во гонењето на поранешниот претседател Доналд Трамп.

Овој потег е значаен развој и доаѓа во време на неколку опсежни истраги на Одделот за правда против Доналд Трамп, поранешниот претседател и главниот ривал на претседателот Џо Бајден на изборите следната година.

Исто така, доаѓа кога републиканците во Претставничкиот дом ја покренаа сопствената истрага за деловните зделки на Хантер Бајден.

Минатиот месец, договорот за вина на Хантер Бајден за затајување данок пропадна откако судијката на Окружниот суд на САД, која беше назначена од претседателот Доналд Трамп, покрена повеќекратна загриженост за спецификите.

Републиканците го исмејуваа тој договор додека ја туркаат сопствената истрага.

Републиканците тврдеа дека Вајс е блокиран да стане специјален обвинител, тврдење што тој и Одделот за правда го негираа.

Со тоа што ќе биде именуван за специјален советник, Вајс ќе има пошироки овластувања да спроведе поопсежна истрага во различни области.

Related posts

ВУЧИЌ ПРЕД СРЕДБАТА СО КУРТИ – НЕ ПЛАНИРАМ НИШТО ДА ПОТПИШАМ

ninja

Идејата на Зеленски за рехабилитација на украински деца и војници се разгледува во Скопје

admin

Ковачевски: Ја намаливме невработеноста за 8%

admin

ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“ договараат нова Влада, други чекаат покана

admin

Владата на ВМРО-ДПМНЕ ќе пополнува дупки во локалните буџети

admin

Македонските истраги под будно око на Лаура Ковеши

ninja