27.8 C
Скопје
30 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Таравари: Излегуваме од владата и одиме на избори ако не поминат уставните измени

Претседателот на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари изјави дека не гледа ништо трагично во неговите средби со првиот човек на ДУИ, Али Ахмети. Таравари рече дека средбите се случајни и биле по повод на разни прослави, пренесува Инбокс7.

„И во петокот се сретнавме, случајно, без план, се сретнавме и вчера. Не гледам ништо трагично овде. И кога имаше средби без камери, инсистирав од ПР тимот да се прикажува бидејќи ништо не криеме. Комуницираме со сите политички партии и македонски и албански, освен со Левица, имаме редовна комуникација со сите останати и ќе продолжиме“, нагласи Таравари.

Taравари вели дека се уште има надеж дека уставните измени ќе се спроведат, но доколку не поминат, тогаш вели дека ќе има потреба од предвремени парламентарни избори.

„Имам надежи дека се уште постои можност да се спроведат уставните измени, доколку не се спроведат имаме нов момент. Тој момент треба да се испита во партиските органи и да излеземе со став“, рече Таравари.

Шефот на АзА вели дека доколку ќе нема потреба од предвремени избори, тогаш би било идеално тие да се одржат заедно со претседателските избори во пролетта 2024 година.

„Верувам дека ако не се изгласаат уставните измени, имаме ситуација да одиме на предвремени избори. Верувам дека тие избори ќе бидат заедно со претседателските, ќе се одржат и парламентарните избори. Како што мислам дека не вреди да се одржат избори во ноември или декември, како што мислам дека не вреди да се одржат регуларни избори во август или септември, но повторно тука ни треба консензус меѓу сите партии за датумот“, изјавија Таравари.

Related posts

Уставни измени со одложено дејство се пуста желба, Пендаровски: Заклучоците на Советот на Европа се кристално јасни

admin

„Отворен Балкан“ ќе поттикне економски раст, рече Ескобар по средбата со македонска владина делегација во Вашингтон

ninja

Незири за Фокус: Зошто ДУИ ги поразува сите ривали цели 20 години

ninja

Шолц во Атина: Може ли Грција да ја снабдува ЕУ со енергија?

ninja

ЕСКОБАР ЗА РСЕ: НЕ СМЕ ФОКУСИРАНИ НА ПОТПИШУВАЊЕ, ТУКУ НА ФИНАЛИЗИРАЊЕ НА ДОГОВОРОТ

ninja

Напорот на Русија да се врати на Месечината заврши со срамен крај

admin