28.8 C
Скопје
15 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Вучиќ и Османи со меѓусебни обвинувања, Косово бара од ЕУ да ги тргне санкциите

Косово и Србија да не ја прекинуваат комуникацијата, порачаа балканските лидери денеска во Скопје, на самитот на Процесот Брдо-Бриони, јавува Инбокс7.

Претседателот на Хрватска Зоран Милановиќ на прес-конференција беше запрашан дали е поважно да се решат отворените прашања за земјите кои имаат за цел влез во Европската унија или да се исполнат критериумите за членство. Тој рече дека и двете се важни.

„Има отворени прашања, особено меѓу Србија и Косово, кои меѓусебно не се признаваат. Тоа се два процеси кои се одвиваат паралелно и во исто време и сакам да повторам дека мислам дека разговорите имаат вредност и најлошото се случува кога се прекинуваат телефонските линии, тоа е смрт, смрт за дијалог, за комуникација за меѓусебно разбирање, но и за недоразбирање, кога ќе се случи вакво нешто. Еден од најважните моменти во последно време е поврзан со идентитетот и самопочитта на земјите од овој регион, ова е кога Украина го доби кандидатскиот статус пред Босна и Херцеговина, ова беше необјасниво, но тоа се случи“, рече. Милановиќ .

Претседателот на Косово, Вјоса Османи, го оцени форумот како една од „најконструктивните средби на процесот Бердо-Бриони што некогаш сме ги имале“.

Таа повторно ја обвини Србија за поттикнување тензии на северот на Косово населен со мнозинство Срби, бидејќи додаде дека треба да се отстранат мерките што ЕУ му ги наметна на Косово поради неисполнување на барањата за продолжување. Хрватска, според неа, е една од земјите-членки на блокот, која треба да биде меѓу првите што ќе побара вакво нешто.

Во меѓувреме, претседателот на Србија, Вучиќ, средбата во Скопје ја оцени како „коректна и добра“ и нагласи дека не се зборува за односот на неговата земја со Косово.

„Приштина и ние ги оставивме нашите проблеми за четврток [следниот состанок за дијалог Косово-Србија ќе се одржи во Брисел], така што денес повеќе се зборуваше за односите на самиот регион на Западен Балкан кон ЕУ отколку за која било друга работа“, рече. Вучиќ, додавајќи дека на лидерската средба се разговарало за економските можности и за надминување на проблемите во иднина.

Од друга страна, македонскиот претседател Пендаровски на прес-конференцијата со Милановиќ и словенечкиот претседател Пирц Мусар рече дека во однос на аспирациите на Северна Македонија кон ЕУ, постои голема нерамнотежа меѓу традиционалните критериуми за пристапување во блокот и билатералните односи со најмалку два соседа на Скопје.

„Се надеваме дека тоа наскоро ќе се промени, бидејќи ако на Западен Балкан инсистирате да се решат чисто билатералните спорови, особено ако тие се засноваат на историја и емоции, тогаш ниту една земја од Западен Балкан никогаш нема да влезе во Европската унија“, рече Пендаровски.

Претседателот на Словенија, Пирц Мусар, истакна дека иднината на младите останува во фокусот на случувањата на земјите од регионот. Таа додаде дека по самитот Бердо-Брион ќе бидат иницирани конкретни чекори, како што е вклучувањето на земјите од Западен Балкан против природни катастрофи.

„Ги идентификувавме државите од Западен Балкан кои треба да бидат вклучени во роамингот на Европа, како и членството на земјите од Западен Балкан во механизмот на Европската унија за одговор на природни катастрофи“, рече таа.

На крајот од средбата, лидерите ги одобрија заклучоците од самитот. Се вели дека ЕУ и Западен Балкан треба да бидат подготвени за проширување што е можно поскоро, но најдоцна до 2030 година.

На крајот на август, претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, повика земјите кандидати и европскиот блок да бидат подготвени за проширување до 2030 година.

Во заклучоците Брдо-Бриони, исто така, беше речено дека е неопходно да се интензивира стратешкиот дијалог со институциите на ЕУ за да се забрза пристапниот процес и да се спречи настрана регионот.

Учесниците на самитот се согласија дека сеопфатните политички и економски реформи се од суштинско значење за членството во ЕУ.

Истовремено, учесниците на самитот во Скопје се обврзаа да ги интензивираат напорите за спроведување на реформите во Западен Балкан со цел зајакнување на владеењето на правото, функционирањето на демократските институции и јавната администрација.

Процесот Бердо-Брион е словенечко-хрватска иницијатива, преземена во 2010 година од Борут Пахор, тогашен премиер на Словенија. Неговата цел е зајакнување на меѓусебната доверба во Западен Балкан, регионална соработка и побрза интеграција на овој регион во ЕУ.

 

 

Related posts

ВИРАЛНО, АМА ОПАСНО ПО ЖИВОТ: СЀ ЗА ОНЛАЈН СЛАВА

ninja

„Фини“ кандидати, валкани ботови

admin

Демири: Во предизборие нема промени во здравствениот систем

admin

Туризмот колатерална штета на македонско бугарскиот спор

admin

МОЖЕ ЛИ ДРЖАВАТА ДА ГО „ОДБЛОКИРА“ СКОПЈЕ?

ninja

Кочо Анѓушев стaвен во црната листа на САД

admin