2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Вучиќ бара помош од Запад: Грижете се за Косово

Српскиот претседател Александар Вучиќ на средба со амбасадорите на водечките западни земји побара посилно вклучување на КФОР на северот на Косово, по смртоносниот судир во неделата меѓу група вооружени локални Срби и косовската полиција, јави телевизијата Н1, пренесува Инбокс7.

„Го повторив ставот на Србија за последните настани на Косово и Метохија и побарав КФОР да се грижи за сите безбедносни прашања на северот на Косово наместо полицијата на Курти“, изјави Вучиќ.

Тој посочи дека ги прашал амбасадорите „зошто косовската полиција одбила да дозволи ЕУЛЕКС (мировната мисија на ЕУ) да присуствува на самата операција што беше спроведена на територијата на северот на Косово“.

По средбата, американскиот амбасадор Хил накратко им рече на новинарите дека „ситуацијата во Косово е многу опасна“, но дека „важно е да се турка политичкиот процес“ и да се „охрабри враќањето на дијалогот“.

„Дипломатскиот процес мора да се зајакне во наредните денови… се размислува за понатамошни чекори“, рече американскиот дипломат.

Денеска белградските медиуми објавија порака од портпаролот на Европската комисија Питер Стан дека Брисел ја следи ситуацијата и дека ЕУ го чека крајот на истрагата што ја води косовската полиција со помош на КФОР и ЕУЛЕКС и очекува одговорните да бидат изведен пред лицето на правдата.

Подоцна во вторникот, косовскиот министер за внатрешни работи Џелал Свечла на Фејсбук објави видео од дрон на кое се гледа група маскирани вооружени лица во манастирот Бањска, тврдејќи дека еден од нив е Милан Радиочиќ, потпретседател на Српската листа, водечката партија на Косовските Срби и сестринската партија на владејачката Српска српска напредна партија.

Радиочиќ е на црната листа на САД и Велика Британија, истакна Свечла во коментарите на видеото.

Related posts

УКРАИНСКИТЕ БЕГАЛЦИ ВО МАКЕДОНИЈА: ЖИВЕЕМЕ ОД ДЕНЕСКА ЗА УТРЕ

ninja

ВМРО-ДПМНЕ слави 33 години постоење, Мицкоски: Доаѓаат подобри времиња

admin

ПРОЦЕСОТ НА ПРОШИРУВАЊЕ НА ЕУ ДОБИВА НОВ ЗАМАВ

ninja

Социјалните медиуми и медиумската „неписменост“ можност за манипулација со гласот на граѓаните

admin

„IQAir“: СКОПЈЕ ВО ТРКА ЗА НАЈЗАГАДЕН ГРАД ВО СВЕТОТ

ninja

Што ја мотивира „премиерата“ на Али Ахмети?

admin