16.8 C
Скопје
21 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Две третини од државниот врв во посета на САД

Функционерите при патување во странство треба да бидат порационални со државните пари, порачуваат од Антикорупциската комисија. Во исто време во посета на САД се две државни делегации, едната предводена од претседателот на државата, а другата од премиерот. Првиот се обраќа пред ОН, вториот се среќава со економски и политички претставници.

И претседателот на државата и премиерот се во посета на Соединетите Американски Држави.

Претседателот Стево Пендаровски ја предводи државната делегација на 78. сесија на Генералното собрание на Обединетите нации. Премиерот Димитар Ковачевски, пак, посетата на Њујорк ја искористи за средби со економски лидери и со претставници на САД и на ЕУ.

Од тројцата претставници на државниот врв на Северна Македонија, во државата остана само претседателот на Собранието, Талат Џафери.

При одењето на седниците на Генералното собрание на ОН се практикува системот на ротација – една година оди претседателот на државата, а една премиерот и имаат свое обраќање. Прв пат и двајцата највисоки функционери се во исто време и на исто место – во Њујорк.

Друштво на Пендаровски му прават неговата сопруга Елизабета Ѓоргиевска, вицепремиерот задолжен за економски прашања Фатмир Битиќи и министерот за надворешни работи, Бујар Османи. И премиерот не е сам, со него е вицепремиерот за европски прашања, Бојан Маричиќ.

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Related posts

Ветингот му пресуди на претседателот на Уставниот суд на Албанија

admin

Долгогодишниот советник на Меркел се соочува со критики поради коментарите за Израел и Хамас

admin

Билјана Ванковска: Против сите договори

admin

СДСМ ќе ја топи разликата, ВМРО-ДПМНЕ открива црни сценарија

admin

НОВИНАРИТЕ БАРААТ ЗАШТИТА НА ПРОФЕСИЈАТА

ninja

Се затвора најгледаната косовската телевизија, сопственик била македонска компанија

admin