26.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАНАУКА

Зошто пред земјотресите се појавува чуден светлосен феномен?

Извештаите за „земјотресни светла“, како оние што се гледаат на видеата снимени пред петочниот земјотрес со јачина од 6,8 степени во Мароко, се враќаат со векови наназад во античка Грција, пренесува Инбокс7.

Овие изливи на светла, танцувачка светлина во различни бои долго време ги збунуваат научниците и сè уште нема консензус за тоа што ги предизвикува, но тие се „дефинитивно реални“, вели за СНН Џон Дер, пензиониран геофизичар кој порано работел во Геолошкиот институт на САД. Тој е коавтор на неколку научни трудови за светлата за земјотреси, или EQL.

„Гледањето на EQL зависи од темнината и другите фактори на поволност“, објасни тој.

Тој рече дека неодамнешното видео од Мароко споделено на интернет изгледа како светлата за земјотресот снимени на безбедносните камери за време на земјотресот во 2007 година во Писко, Перу.

Хуан Антонио Лира Качо, професор по физика кој го проучувал феноменот, рече дека видеото од мобилните телефони и широката употреба на безбедносни камери го олесниле проучувањето на светлата за земјотреси.

„Пред 40 години, тоа беше невозможно“, рече тој. „Ако ги видевте, никој немаше да верува во тоа што го видовте“.

Земјотресните светла можат да имаат неколку различни форми, вели поглавјето за феноменот, коавторство на Дер и објавено во изданието на Енциклопедијата за геофизика на цврста земја за 2019 година.

Понекогаш, светлата може да изгледаат слични на обичните молњи или може да бидат како светлечка лента во атмосферата слична на поларната поларна светлина. Некогаш тие личат на светлечки сфери кои лебдат среде воздух. Тие, исто така, може да изгледаат како мали пламени кои треперат или лазат покрај или во близина на земјата или како поголеми пламени што излегуваат од земјата.

Видеото снимено во Кина непосредно пред земјотресот во Сечуан во 2008 година покажува светлечки облаци како лебдат на небото.

За подобро да ги разберат светлата на земјотресите, Дер и неговите колеги собраа информации за 65 американски и европски земјотреси поврзани со веродостојни извештаи за светла за земјотреси кои датираат од 1600 година. Тие ја споделија својата работа во труд од 2014 година објавен во списанието Сеизмолошки истражувања писма.

Истражувачите откриле дека околу 80% од испитуваните појави на EQL биле забележани за земјотреси со магнитуди поголеми од 5,0. Во повеќето случаи, феноменот бил забележан непосредно пред или за време на сеизмичкиот настан и бил видлив на 600 километри (372,8 милји) од епицентарот на земјотресот.

Земјотресите, особено силните, најверојатно ќе се случат долж или во близина на областите каде што се спојуваат тектонските плочи. Сепак, студијата од 2014 година покажа дека огромното мнозинство на земјотреси поврзани со светлечки феномени се случиле во тектонските плочи, наместо во нивните граници.

Згора на тоа, земјотресните светла беа поверојатно да се појават на или во близина на долините на расцепот, места каде што – во одреден момент во минатото – Земјината кора била раздвоена, создавајќи издолжен низински регион кој се наоѓа помеѓу два повисоки блока земја.

Related posts

Распишувањето на изборите ќе го „отклучи“ Избирачкиот список

admin

ЗАПАДЕН БАЛКАН ДОБРО СОРАБОТУВА НА ХАРТИЈА

ninja

ПРОСЕЧНО СЕМЕЈСТВО СО ПОТПРОСЕЧЕН ЖИВОТ

ninja

ИСЛАМ АБАЗИ ЌЕ ЈА НАСЛЕДИ ВИЛМА РУСКОВСКА ВО ОБВИНИТЕЛСТВОТО

ninja

Лишен од слобода албански државјанин, користел лажна патна исправа

admin

Бајден го отвори Самитот на НАТО: Русија нема да победи, Украина ќе го спречи Путин

admin