8.8 C
Скопје
4 октомври, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Мерката за намалување на цените – повеќе популизам отколку реален ефект

Додека државата сѐ уште утврдува кој е „виновен“ за високите цени на храната и се заканува со строги казни, најавена е мерка за намалување на основните производи за 10 проценти, а потоа и нивно замрзнување. Но и покрај мерката, некои основни производи, како млечните и месните, се поскапени за 40 отсто. Економскиот аналитичар Висар Адеми смета дека владината мерка е повеќе популистичка и нема да го даде посакуваниот ефект.  

 

Зголемување на основните млечни и месни производи за 40 проценти споредено со минатата година, покажала анализата направена од Државниот пазарен инспекторат (ДПИ), која се очекува да биде објавена следната недела, со донесувањето на владините мерки за намалување и замрзнување на цените.

Од Државниот пазарен инспекторат велат дека зголемување на цените има и кај овошјето, додека забележано е намалување на цената на маслото за јадење. Податоците се добиени врз основа на влезните и излезните фактури од маркетите.

Следната недела се очекува да биде донесена мерка за намалување на цените на повеќе од 50 основни прехранбени производи за над 10 проценти, кои потоа ќе бидат замрзнати, како што изјави министерот за економија Крешник Бектеши.

„По конструктивна дебата со најголемите супермаркети во земјава заеднички се согласивме дека има простор за намалување на цените на основните прехранбени производи и како добра волја и како општествено одговорни компании тоа го прифатија“, изјави министерот за економија Крешник Бектеши откако одржа состанок со претставници на најголемите супермаркети.

Целата содржина може да се прочита ТУКА

 

Related posts

Ердоган и Киличдароглу одат во втор круг, кои се нивните стратегии?

admin

Скопје ќе добие 80 милиони евра грант од ЕУ за енергетската криза – Фронтекс потпишан на македонски јазик

ninja

СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА: „СТОИМЕ ЗАЕДНО СО УКРАИНА ЗАД КОЈА СЕ ОБЕДИНИ ЦЕЛИОТ ДЕМОКРАТСКИ СВЕТ“

ninja

Ковачевски и Османи се сретна со Макрон

admin

Битката за уставни измени може да трае до редовните избори

admin

МИЦКОВСКИ ДО ВЛАСТА: Јавно ја анатемирате Руската федерација, а номинирате вљубеник во ликот на Путин за уставните измени

admin