29.8 C
Скопје
23 септември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Над 4.1 милиони украинци се засолнети во ЕУ

На 31 јули 2023 година, повеќе од 4,1 милиони граѓани кои избегаа од Украина како последица на руската инвазија на 24 февруари 2022 година, имаа привремен статус на заштита во земјите на ЕУ, соопшти Еуростат, пренесува Инбокс7.

Главните земји на ЕУ коишто се домаќини на бегалците од Украина се Германија (1 153 865 лица; 28% од вкупниот број), Полска (971 080; 24%) и Чешка (357 540; 9%).

Во споредба со крајот на јуни 2023 година, бројот на корисници на привремена заштита од Украина во ЕУ се зголеми за 45 915 (+1,1%).

Најголеми апсолутни зголемувања се забележани во Германија (+20 445, +1,8%), Чешка (+8 400; +2,5%) и Холандија (+3 515; +2,9%).

Од друга страна, две земји забележаа намалување на бројот на лица под привремена заштита: Полска (-6 660; -0,7%) и Латвија (-1 760; -4,2%).

Во споредба со населението на секоја членка на ЕУ, најголем број на вкупни корисници на привремена заштита на илјада луѓе на крајот на јули 2023 година се забележани во Чешка (33,0), Полска (26,4), Естонија (25,9), Бугарија (25,3) и Литванија (25,0), додека соодветната бројка на ниво на ЕУ беше еднаква на 9,2 на илјада луѓе.

На 31 јули 2023 година, украинските граѓани претставуваа над 98% од корисниците на привремена заштита. Возрасните жени сочинуваат речиси половина (46,6%) од корисниците на привремена заштита во ЕУ. Децата сочинуваат нешто повеќе од една третина (34,2%), додека возрасните мажи сочинуваат помалку од една петтина (19,2%) од вкупниот број.

Related posts

Османи: Ќе излеземе од владата ако ВМРО-ДПМНЕ гласа за уставните измени

admin

КУРТИ ЗА РСЕ: ПРЕДУПРЕДЕНИ СМЕ ЗА МОЖНОСТА ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА МЕЃУНАРОДНАТА ПОДДРШКА

ninja

САД ГИ ПОВИКАА БУГАРИЈА И СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ДА ЈА ДЕЕСКАЛИРААТ РЕТОРИКАТА И ДА ГИ РЕШАТ БИЛАТЕРАЛНИТЕ СПОРОВИ

ninja

Дали јавниот обвинител на САД го штити синот на Бајден?

admin

ВИДЕО | Спектакуларен гол на Барди донесе реми на Северна Македонија 1-1 со Италија

admin

Шофер од Албанија фатен во „Деве Баир“

admin