4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИРЕПУБЛИКА

Средба Османи-Гутереш: Посветени да работиме заедно со ОН

Во рамки на 78 заседание на Обединетите нации, шефот на дипломатијата Бујар Османи, заедно со Претседателот Стево Пендаровски, се сретна со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш.

Теми на состанокот биле ангажманот на ОН во Северна Македонија преку бројните програми за поддршката на споведувањето на реформската агенда за пристапувањето во ЕУ.

“Заедно работиме на промовирање на добро владеење, борба против корупцијата, реформирање на судството и зајакнување на социјалната кохезија. Владата е посветена на овие процеси што ќе значат подобар живот за граѓаните преку законски подобрувања и поодговорни институции”, вели Османи.

“Ја потврдив непоколебливата посветеност на Северна Македонија за одржлив мултилатерализмот и клучната улога што ООН ја има во справувањето со глобалните предизвици. Ќе продолжиме да работиме со сите засегнати страни на зајакнување на меѓународниот мир и безбедност, почитување на човековите права и многу други витални глобални прашања.”

 

Related posts

Амбасадорката Агелер за црната листа: Можам да ве уверам, ќе дојдат и други имиња

admin

СДСМ за пречекот на Курти во Тетово и Чаир: Касами и Гаши се партнери на Мицкоски

admin

Харадинај до косовската опозиција: Зошто се плашите да ме подржите да го рушиме Курти

admin

ЕДНА ТРЕТИНА ОД СТРУЈАТА ВЧЕРА ОБЕЗБЕДЕНА ОД УВОЗ

ninja

Србија е Запад, Хил: Се согласувам

admin

ЦЕХОТ ЗА ПРЕЖИВУВАЊЕ НА 2023 Е РЕКОРДЕН

ninja