2.8 C
Скопје
1 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Трите грешки на ресорот правда

Подготвен е амандман со кој ќе се елиминира можноста предлогот на  Закон за амнестија  да го опфати и „помагањето на сторител по извршено кривично дело“, во случаи каде сторителите се обвинети на доживотна казна затвор или на високи казни за други тешки кривични дела, дознава ДВ од правосудни извори, пишува ДВ.

Ова уследи откако меѓу посочените дела кои не подлежат на амнестија не се најде и кривичното дело „Помагање на сторител по извршено кривично дело“. Тоа на потенцијалниот список за амнестија ги исфрли и имињата на Хаки Азири – осуден на казна затвор од девет години, и Фејзи Азири – осуден на казна затвор од 15 години затвор за тоа дело во случајот „Монструм“. Односно, потенцијално и двајцата имаат можност за милост од државата, со оглед дека во законскиот текст се предлага осудените со казна затвор над шест месеци да се ослободуваат од издржување на 30% од целокупната казна.

Ваквата можност го стави под сомнеж наративот дека амнестијата доминантно ќе се однесува на осудени лица, условно речено, за „полесни дела“, со цел нивна ресоцијализација и растоварување на казнено-поправните установи од прекумерниот број осуденици кои во моментов се наоѓаат на отслужување на затворска казна.

„Ако државата нема можност да ги рехабилитира лицата со помали тешки дела, тогаш, посочи Лога, тие ќе треба да се вратат дома како насилници или како криминалци“, стои објавена една од вчерашните клучни пораки на министерот Кренар Лога, на веб-страницата на Министерството за правда.

 

Целиот текст прочитајте го ТУКА

Related posts

Г7 подготвува унифициран одговор на кинеската „економска принуда“

admin

Зеленски разочаран од НАТО, се среќава со Бајден

admin

ЕЛЕКТРОНСКИТЕ СМЕТКИ ЗА ВОДА ВО РАЦЕТЕ НА ФИРМА БЕЗ ИСКУСТВО

ninja

СРЕДБА ОСМАНИ – ФИДАН ВО ЊУЈОРК: Трговската размена со Турција надмина една милијарда долари

admin

Петровска: Голем дел од буџетот на македонската одбрана е дониран на Украина

admin

Македонија прва во Западен Балкан -Истраги за злоупотреби на ЕУ фондовите

admin