2.8 C
Скопје
30 ноември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Арачиново меѓу приоритетите и публицитетите

Според истражувањето на Институтот за демократија и економски анализи- ИДЕА (тинк-тенк организација основана во март 2023 година во Скопје со поддршка на Европскиот фонд за демократија -EED), која ја следи и оценува работата на јавните институции, Општина Арачиново од 33 дадени ветувања реализирала 15,15 %, а за 66,67% сѐ уште не ги започнала работите. Ова и не е толку лош резултат во споредба со големата општина Струга, која од 103 ветувања не ги започнала работите за дури 93,2%, а градоначалникот Рамиз Мерко го турка четвриот мандат, во чиј тек заврши на црната листа на САД.

Но, она што привлекува внимание е изборот на општинските приоритети. Едно од досега неисполнетите ветувања на градоначалникот на Арачиново е изградбата на Музеј на ОНА, за кое сѐ уште не била избрана локација.
„Сѐ уште не е избрана локацијата каде ќе се гради музејот“, изјавил градоначалникот на општина Арачиново Ридван Ибрахими за ТВ21. Но вели дека има неколку места, меѓу кои кај гробиштата на паднатите борци и објектот на поранешната општина.

„Сè додека не е избрана локацијата, што ми е приоритет, потоа постојат различни форми на тоа – како. Тоа е едно од тие ветувања што ги дадов, на Арачиново му припаѓа на музејот на ОНА. Арачиново има историја за големиот придонес што го даде за време на војната“, вели Ридван Ибрахими.

Целиот текст прочитајте го ТУКА 

Related posts

Ескобар со ултиматум до Курти и Вучиќ: Имате уште два дена

admin

Двајца полицајци од Велес примиле поткуп за да не изрекуваат глоба

admin

Каде е Скопје меѓу „победниците на денот“ во Тирана?

admin

Вучиќ: Курти поттикнува нестабилност и во Северна Македонија

admin

Кој на бел коњ, кој на куцо магаре

admin

Пендаровски стави параф на законите за коридорите, Груби ја поздрави одлуката

admin