12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Бајден вели дека помошта може да влезе во Газа во петок

Камиони со хуманитарна помош ќе влезат во Газа од египетскиот полуостров Синај во следните денови, вели Белата куќа, по виорната посета на Џо Бајден на Израел, која уследи по смртоносната експлозија во болница на опколената територија, пренесува Инбокс7.

По повеќечасовни разговори со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и неговиот воен кабинет, американскиот претседател рече дека Израел се согласил да дозволи отворање на преминот Рафах Египет-Газа за испорака на очајно потребната храна, вода и медицински материјали под услов Хуманитарната помош не беше пренасочена од Хамас за сопствена употреба.

„На луѓето во Газа им треба храна, вода, лекови и засолниште“, рече Бајден.

По заминувањето на американскиот претседател од Израел, канцеларијата на Нетанјаху соопшти дека Израел „нема да спречи испорака на хуманитарна помош преку Египет“.

 

Related posts

Османи за изнајмувањето возила за собирот на ОБСЕ: Не можам да кажам дека немало договарање меѓу потенцијалните конкуренти

admin

Сака ја “потопи” С.Македонија

admin

СОНК и Образование се договорија – зголемување на платите за 15 отсто од септември

ninja

Изгаснат пожарот во украинската нуклеарна централа, објектот под руска контрола

ninja

ЕСКОБАР: ВЛАДАТА НА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА Е ДОБАР ПАРТНЕР ВО СПРОВЕДУВАЊЕТО НА ЕУ АГЕНДАТА

ninja

Дел од парите од кладилниците да завршат за заштита на македонското културно наследство

admin