16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Во само една акција Сингапур конфискува имот вреден над 2 милијарди долари

Сингапур соопшти дека очекува повеќе апсења и заплени, бидејќи азискиот финансиски центар истражува еден од најголемите случаи на сомнително перење пари, во кој вредноста на запленетите средства сега изнесува 2,8 милијарди S$ (2 милијарди американски долари), јави Ројтерс.

Симултаните рации во средината на август од страна на властите на градската држава позната по ниската стапка на криминал доведоа до апсење на 10 странци и запленување на луксузни имоти, автомобили, златни прачки, дизајнерски чанти и накит во вредност од 1 милијарда американски долари.

„Овој случај е потсетник дека дури и најстрогите превентивни мерки можат да бидат заобиколени од решителни криминалци“, рече Џозефин Тео, втората министерка за внатрешни работи, во парламентот во вторникот.

Владата ќе формира меѓуминистерска комисија за да го разгледа режимот за спречување на перење пари, како одраз на научните точки од случајот, рече таа.

Таа беше една од тројцата министри во кабинетот што одговори на речиси 60 прашања поднесени од пратениците за случајот.

Владата соопшти дека врши инспекција на финансиските институции осомничени за вмешаност во случајот и дека ќе покрене извршна акција против која било од нив и нивниот персонал, доколку се открие дека ги прекршиле барањата на централната банка.

Агенциите, исто така, ги разгледуваат процесите кои вклучуваат одобрување на централната банка за семејните канцеларии за да добијат даночни олеснувања и да размислат за регулирање на имот со висока вредност, како што се луксузни автомобили и торби.

Случајот беше на радарот на полицијата од 2021 година, по поднесувањето на извештаи за сомнителни трансакции од финансиски институции, рече Тео.

Таа ги отфрли како „целосно невистинити“ шпекулациите во локалните и меѓународните медиуми дека операцијата била извршена по налог на Кина.

„Почнавме истраги бидејќи се сомневавме дека во Сингапур се извршени прекршоци“, додаде Тео. „Откако ги потврдивме нашите сомнежи, постапивме.”

Related posts

Пожарите и поплавите најчести природни непогоди во Македонија, но кубуриме со кадри за справување со нив

admin

Францускиот уставен совет ја одобри пензиската реформа

ninja

Србија купи слика со албански мотиви, ќе биде дел од белградскиот музеј

admin

СРЕДБА ГРУБИ-АГЕЛЕР ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, РЕФОРМИТЕ И ВЕТИНГОТ

ninja

Титоизам за секаква употреба против РСМ

admin

Дали Косово ја губи подршката на САД и ЕУ?

admin