4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
КУЛТУРА

Жална вест: Почина доајенот на македонската ликовна уметност

Денес почина доајенот на македонската ликовна уметност Илија Аџиевски на 97 годишна возраст.

Илија Аџиевски е роден во Струга во 1926 година. Академија за ликовна уметност завршил во Загреб во 1954 година, во класата на професорот Франо Кршиниќ.

Автор е на голем број споменици, монументални керамички релјефи, парковски скулптури, портрети на познати личности од јавниот и културниот живот.

Учесник е на значајни национални и интернационални изложби. Погребот е закажан за среда на 25.10.2023 година во 14.00 часот, на градските гробишта во Струга.

Related posts

Трнлив пат на Скопје да стане европска престолнина на културата

admin

Вистинската трилер приказна позади филмот за „Тетрис“

ninja

ЛИКОВНА КОЛОНИЈА ГАЛИЧНИК 2023: Колонизација/Деколонизација на природата

admin

Грција и Северна Македонија потпишаа договор за спас на ретки византиски фрески од 12 век

admin

Отворена изложбата „Првите кралеви на Европа“ во музејот „Филд“ во Чикаго

ninja

По 2.300 години откриен гробот на мистериозната „љубовница“ на Александар Македонски

admin