12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕПУБЛИКА

Паѓаат цените на роамингот со ЕУ

Цените на роамингот меѓу земјите од Западен Балкан и ЕУ драстично се намалија од почетокот на овој месец, со што почна интеграцијата на регионот во телекомуникациската Европска целина.

Во декември 2022 година, 38 телекомуникациски оператори од ЕУ и од Западен Балкан се согласија да ги намалат цените за роаминг на податоци, како резултат од Берлинскиот процес за приближување на регионот кон европските интеграции.

“Овој договор сега стапи на сила од 1 октомври 2023 година, што значи дека роамингот на податоци меѓу Западен Балкан и ЕУ стана подостапен и за граѓаните и за бизнисите во овие региони. Регионалниот совет за соработка (RCC) и Европската комисија го поддржаа овој процес”, се вели во соопштението на Европската комисија.

Овие оператори доброволно се обврзаа да го намалат јазот помеѓу роамингот на податоци и домашните даноци кога патуваат меѓу ЕУ и Западен Балкан во двете насоки.

“Првичните намалувања на цените во моментов ги спроведуваат телекомуникациските оператори учесници. Многу од нив нудат пакети со цени далеку под договорените максимални граници, што ги прави достапни за широк опсег на потрошувачи. Понатамошни намалувања се планирани за 2026 година, по договорената патека, со цел до 2028 година цените за роаминг на податоци да се приближат до домашните цени”, се вели во соопштението.

 

 

Related posts

Курти го обвини Лајчак дека ја држи страната на Србија

admin

Русија ги повикува останатите земји да ја признаат независноста на Доњецк и Луганск

ninja

Инфлацијата посилна од предизборното покачување на платите и пензиите

admin

Ситуацијата на Блискиот Исток не е закана за Македонија

admin

Владината коалиција на тест по упадот во М-НАВ

admin

Македонија прва во Западен Балкан -Истраги за злоупотреби на ЕУ фондовите

admin