16.8 C
Скопје
22 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Поранешниот албански премиер обвинет за корупција и перење пари, уапсен е неговиот зет

Поранешниот албански премиер Сали Бериша во саботата изјави дека обвинителите го обвиниле за корупција и перење пари во врска со договор за земјиште со имот во Тирана, пренесува Инбокс7.

Бериша (79) рече дека обвинителството задолжено за случаи против високи функционери или големи случаи, му наредило да не ја напушта земјата.

Бериша, исто така, рече дека неговиот зет, 50-годишниот Јамарбер Малтези, бил уапсен под истите обвиненија на меѓународниот аеродром во Тирана. Бериша рече дека и тој и Малтези се невини.

„По овие обвиненија изјавувам дека тие се апсолутно без никаква основа и чисто и целосно политички обвинувања од (актуелниот премиер) Еди Рама“, рече тој на прес-конференција доцна во саботата.

Рама не одговори веднаш на тврдењето на Бериша.

Канцеларијата на Специјалното обвинителство против корупција и организиран криминал тврди дека зетот на Бериша ја искористил позицијата на Бериша како премиер за да приватизира земјиште во Тирана во сопственост на Министерството за одбрана на земјата и да го врати на претходните сопственици, кои веднаш го продале по ниска цена на Малтези, кој изградил станови на земјиштето.

Обвиненијата доаѓаат три години откако министерот за внатрешни работи Таулант Бала, тогашен шеф на парламентарната групација на владејачката Социјалистичка партија, испрати досие со обвинувања против Малтези и Бериша до обвинителството.

Бериша беше премиер на Албанија од 2005 до 2013 година и како претседател од 1992 до 1997 година. Тој беше реизбран за пратеник на Демократската партија на парламентарните избори во април 2021 година.

Во мај 2021 година, владата на САД им забрани на Бериша и неговото блиско семејство да влезат во земјата поради наводна вмешаност во корупција. Американскиот државен секретар Антони Блинкен рече дека за време на мандатот на Бериша како премиер во периодот 2005-2013 година, политичарот бил вклучен во коруптивни дела и ја користел „својата моќ за своја корист и за збогатување на своите политички сојузници и членовите на неговото семејство“.

Блинкен, исто така, го обвини Бериша за мешање во „независни истраги, антикорупциски напори и мерки за одговорност“. Тој рече дека „коруптивните дела на Бериша ја поткопаа демократијата во Албанија“.

Оттогаш, главната опозициска Демократска партија на Бериша е во превирања со различни фракции кои се борат за лидерство и законска регистрација на партијата.

Борбата против корупцијата беше Ахиловата пета на посткомунистичка Албанија, која силно влијаеше на демократскиот, економскиот и социјалниот развој на земјата. Бериша беше четвртиот висок албански функционер кому му беше забранет влезот во Соединетите Држави поради наводна вмешаност во корупција.

Related posts

Тензиите во Косово – постои ли ризик за нова војна на Балканот?

admin

Колку С.Македонија плаќа за НАТО?

admin

Турција гласа на клучни избори

admin

Германија: Се шират протестите против десничарската АфД

admin

Данас: Можно ли е “Српската листа” да биде прогласена за терористичка организација?

admin

Шолц го суспендира процесот за сертификација на Северен тек 2

ninja