4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Претседателка на синагогата во Детроит пронајдена смртно избодена

Истакната водачка на синагогата во Детроит, Саманта Вол, беше пронајдена избодена до смрт пред нејзиниот дом во саботата наутро – и се повикува јавноста да избегнува шпекулации за околностите на нејзината смрт додека не се дознаат повеќе детали, јавуваат американски медиуми.

„Политички поврзаната“ претседателка на синагогата (40) беше пронајдена пред нејзиниот дом во градската населба Лафајет Парк, источно од центарот на градот, објави Детроит фри прес.

Полицијата соопшти дека се уште не е познат мотивот за убиството. Поглавјето на Лигата против клеветата во Мичиген побара од јавноста „да се воздржи од шпекулации“ додека не се добијат повеќе информации.

„Шокирани сме и длабоко тажни што дознавме за смртта на Саманта Вол, сакана и почитувана лидерка во еврејската заедница во Детроит“, се вели во соопштението на организацијата.

“Додека тагуваме за нејзината трагична смрт, ја повикуваме заедницата да се воздржи од шпекулации и да дозволи органите на редот да собираат факти“.

Полицијата во Детроит одговорила на повикот на 911 на лице кое не реагирало околу 6:30 часот и пронашло тело надвор од домот на Joliet Place.

Полицијата во Детроит ја истражува смртоносната мистерија, но во соопштението објавено на социјалните мрежи, јавниот обвинител на Мичиген, Дејна Несел, рече дека е „ужасната кога дознала за бруталното убиство на Сем“.

Телото на Вол беше откриено заедно со „трага од крв“ што водеше од местото на злосторството до домот на Вол, објави медиумот.

Полицијата верува дека злосторството се случило во нејзиниот дом, јави Си-Ен-Ен.

Related posts

Каде и дали се изгуби ЕУ перспективата? Црвенковски песимист за евроинтеграциите, за Ковачевски е реално членството до 2030

admin

КУРТИ: ЗГОЛЕМЕНИ СЕ ЗАКАНИТЕ НА СРБИЈА ЗА ДЕСТАБИЛИЗАЦИЈА НА КОСОВО

ninja

Законот строг за анестезиологот Тик-Токер, осуден на 15 месеци затвор

admin

За учебници нема време, за лекција до родителите – има!

admin

ДЕЛ ОД ОПШТИНИТЕ „МУВА“ НЕ ГИ ЛАЗИ ЗА ШТЕДЕЊЕ

ninja

ОТВОРЕНА РЕЗЕРВА КОН „ОТВОРЕН БАЛКАН“

ninja