23.8 C
Скопје
19 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Радоичиќ ослободен, реагира Ѓилас: Вучиќ да поднесе оставка, ќе се соочиме со санкции

Високиот суд во Белград го отфрли предлогот за притвор на Милан Радоичиќ, кој е обвинет за повеќе кривични дела во врска со терористичкиот напад на 24 септември во Бањска, на северот на Косово. Судот само му забрани на Радоичиќ да ја напушти Србија, јавија српски медиуми, пренесува Инбокс7.

Реагираше претседателот на Партијата за слобода и правда, Драган Ѓилас, кој рече дека претседателот на Србија, Александар Вучиќ, треба да поднесе оставка по се што се случи на Косово. Тој нагласи и дека денешното апсење на контроверзниот бизнисмен и потпретседател на Српската листа во заминување, Милан Радоичиќ е „одлука на Вучиќ“.

„Денешното апсење е одлука на Александар Вучиќ. Малку се насмеав во овие тешки моменти, на утрешната насловна страница на „Информер“ пишуваше: „Обвинителството се предаде под страшниот притисок на Западот“. Се разбира, обвинителството нема врска со ова, ова е одлука на Александер Вучиќ, кој е во безизлезна ситуација“, рече Ѓилас во гостувањето на ТВ Н1.

Според него, Александар Вучиќ треба да поднесе оставка по она што се случи и што ја доведе Србија, но ова барање нема смисла бидејќи нема да се исполни.

„Србија, повторувам уште еднаш, е земја која по 11 години од владата на Српската напредна странка е во ситуација кога новинарите ме прашуваат дали мислам дека навистина ќе ни воведат санкции“, рече Ѓилас.

Тој предупреди дека Србија е земја која е „на работ на воведување санкции“.

Ѓилас рече дека Александар Вучиќ успеал да ангажира за заштита на Србите на Косово, како што предупреди и Оливер Ивановиќ, „луѓе од криминална средина, кои во меѓувреме се збогатија“.

„И господинот (Милан) Радоичиќ и г. (Звонко) Веселиновиќ денес е меѓу најбогатите Срби и на крајот сме изненадени како доаѓаме во ситуација да се случи вакво нешто и да се изгубат животи, а Србија да влезе во чекор на санкции“, рече тој.

Ѓилас предупреди дека луѓето се селат од северот на Косово и додаде дека има информации дека 11 отсто од Србите се иселиле по доаѓањето на власт на премиерот на Косово, Аљбин Курти.

„Ако меѓународната заедница сака Србите да останат на Косово, соработката и разговорите со Вучиќ и Курти нема да придонесат ништо. Ако го сакаат ова, треба да создадат еден вид протекторат, унија без данок, каде безбедноста ќе ја гарантираат КФОР и ЕУЛЕКС за Србите. Според информациите што ги имам, 2.000 луѓе ги запишале своите деца на училиште во централна Србија“, рече претседателот на Партијата за слобода и правда.

Во изјава за Данас реагираше претседателот на Партијата за демократска акција (ПВД) и пратеник од Бујановац, Шаип Камбери. „Ослободувањето на Милан Радоичиќ, кој е директно одговорен за настаните во Бањска на северот на Косово, покажува која е држава во држава“, рече тој.

Related posts

Мицкоски по средбата со Ескобар: Само брзи предвремени избори

admin

Техничката влада треба да замине во историјата

admin

Словенија распореди полиција на границите со Хрватска и Унгарија

admin

Излегувањето од државата ќе биде невозможно по 12 февруари доколку не бидат заменети документите

admin

Данас: Можно ли е “Српската листа” да биде прогласена за терористичка организација?

admin

RSE: „Воени“ правила за работниците во кинеска компанија во Србија

admin