12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Руската војска нема да купува оброци од фирмата на Пригожин

Руската војска ќе го раскине договорот со угостителскиот бизнис на покојниот Евгениј Пригожин и ќе почне да ги користи услугите на конкурентска компанија, објави во четвртокот деловниот весник Комерсант, пренесува Инбокс7.

Групацијата РБЕ, која го снабдуваше руското Министерство за одбрана со оброци додека не беше заменета со Конкорд Кетеринг на Пригожин, повторно ќе обезбедува услуги за храна за армијата, според анонимен извор близок до компанијата.

„Комерсант“ соопшти дека „РБЕ“ се подготвува за обновениот договор со ангажирање менаџери и изнајмување на комерцијален простор во центарот на Москва испразнет од францускиот производител на алкохол „Перно Рикар“.

Групацијата РБЕ беше принудена да отпушти 32.000 вработени откако го загуби договорот со Конкорд Кетеринг во 2013 година, кога руските истражни органи почна истрага против оваа компанија.

Ниту руското Министерство за одбрана ниту Конкорд кетеринг на Пригожин не го коментираа извештајот на Комерсант.

Конкорд Кетеринг е подружница на Конкорд Менаџмент и Консалтинг, која беше обвинета од Соединетите Држави за наводно спроведување на долготрајна шема за мешање во претседателските избори во 2016 година.

Министерството за правда на САД се откажа од гонењето на фирмата во 2020 година.

Компаниите поврзани со Пригожин потпишале речиси 5.400 државни договори во вредност од 3,2 милијарди американски долари со војската, училиштата и болниците помеѓу 2011 и 2019 година, според новинскиот канал Current Time финансиран од САД.

Банкетите во Кремљ организирани од угостителскиот бизнис на Пригожин му го донесоа на покојниот началник на платеници прекарот „Готвачот на Путин“.

Related posts

Гардијан: Ердоган се соочува со реални шанси да загуби додека Турција се подготвува да гласа

admin

Џамија не може да добие возило од Агенцијата за управување со запленет имот, така вели законот

admin

Уште едена “бомба” на Коп, владата се брани

admin

ГЕРМАНИЈА ПОВЕЌЕ НЕ Е ЗАВИСНА ОД РУСКИОТ ГАС

ninja

Страшна сообраќајна несреќа: Седум лица повредени

admin

Бајден: Нова помош за Украина, само оваа недела одделени една милијарда долари од САД

ninja