4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Словенија распореди полиција на границите со Хрватска и Унгарија

Словенија во саботата распореди полиција на граничните премини со Хрватска и Унгарија за да спречи потенцијални безбедносни закани, што доведе до редици додека патниците чекаа да им ги проверат документите, јави Ројтерс.

Словенечката влада во петокот одлучи да воведе привремени гранични контроли до 30 октомври, по нејзиниот сосед Италија кој воведе контроли на својот граничен премин со Словенија за да ја подобри домашната безбедност.

Полицијата беше распоредена на 14 гранични премини со Хрватска и Унгарија, објави словенечката новинска агенција СТА. Останатите 18 премини нема да имаат постојано полициско присуство.

Патниците чекаа да ги проверат своите документи на преминот Обрезје на границата со Хрватска, каде што не беа извршени проверки од 1 јануари оваа година, кога Хрватска се приклучи на безконтрола Шенген зоната.

Катица Фјачко, која патувала од хрватскиот главен град Загреб, рече дека заминала порано за да го направи патувањето поради контролите. „Сега ова е поголем хаос, луѓето се загрижени“, рече таа.

Објаснувајќи ја својата одлука за воведување гранични контроли, владата ги наведе безбедносните закани кои може да доаѓаат од, како што рече, „членови на различни терористички и екстремистички движења и групи“ кои се движат од областите на вооружени конфликти и имаат за цел да стигнат до Европа.

Таа, исто така, го наведе порастот на организираниот криминал во Западен Балкан.

Related posts

Анализа на РСЕ: Ние НЕ сме Европа

admin

ПЛЕНКОВИЌ СМЕТА ДЕКА МИЛАНОВИЌ ГО УРИВА НАДВОРЕШНОПОЛИТИЧКИОТ КРЕДИБИЛИТЕТ НА ХРВАТСКА

ninja

Прогласени најдобрите аеродроми во Европа

admin

ВМРО-ДПМНЕ вели дека владата нема двотретинско мнозинство: ДУИ и СДС “барајќи рогови ќе ја изгубат и главата”

admin

Мицкоски за „Политика“: Граѓаните нека бидат мирни, остануваме на ставот против уставните измени

admin

Низ Западниот Балкан ќе се патува со лични карти

ninja