12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Хамас вели дека е подготвен на долга војна со Израел

Хамас е подготвен да води долга војна со Израел и ќе ги искористи десетиците заложници кои се држат во Газа за да обезбеди ослободување на Палестинците приведени во Израел и во странство, изјави висок член на милитантната група.

Зборувајќи за новинската агенција Асошиетед прес, Али Бараке, член на раководството на групата во егзил во Бејрут, рече дека Хамас има арсенал ракети кои ќе траат долго време.

„Добро се подготвивме за оваа војна и да се справиме со сите сценарија, дури и со сценариото на долгата војна“, рече тој, додавајќи дека Хамас ќе користи заложници за да обезбеди ослободување на луѓето притворени во израелските затвори, па дури и на некои Палестинци затворени во Соединети Држави.

Баракех рече дека само мал број врвни команданти во Газа знаеле за саботниот упад во Израел и дека дури и најблиските сојузници на групата не биле однапред информирани за времето. Тој ги негираше извештаите дека иранските безбедносни службеници помогнале во планирањето на нападот.

 

Како…

Related posts

Германскиот канцелар Шолц го осуди терористичкиот напад во Москва

admin

Дали партиските превирања ќе ја погодат Владата?

ninja

КОВАЧЕВСКИ ВЕТИ НОВА ЕНЕРГИЈА ПО РЕКОНСТРУКЦИЈАТА

ninja

Србија продолжува да се качува како најпрепознатлив пријател на нашата држава

admin

Вметнувањето на етничките Бугари во Уставот може да го наруши внатрешниот етнички баланс

admin

„БЕЛА ЧУМА“ ЈА ДЕСЕТКУВА МАКЕДОНИЈА

ninja