2.8 C
Скопје
30 ноември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Што е најзначајно во воениот извештај на Пентагон за Кина?

Пентагон оваа недела го објави својот годишен извештај за кинеската војска, кој допира широк опсег на прашања поврзани со некои од најважните случувања во кинеската национална безбедност во текот на изминатата година. Во анализа на Ројтерс се издвојуваат неколку клучни моменти:

1. Кина има повеќе од 500 оперативни нуклеарни боеви глави во својот арсенал и веројатно ќе има над 1.000 боеви глави до 2030 година, се вели во извештајот. Во претходниот извештај, Пентагон процени дека Пекинг имал повеќе од 400 оперативни нуклеарни боеви глави во 2021 година.

2. Во извештајот се вели дека Кина веројатно ја завршила изградбата на своите три нови сило полиња во 2022 година, која има најмалку 300 нови силоа за интерконтинентални балистички ракети (ICBM). Во извештајот се вели дека Кина можеби истражува развој на конвенционално вооружени ракетни системи со интерконтинентален дострел, кои, доколку се развијат, би можеле да му дозволат на Пекинг да им се заканува на САД.

3. Кина го проширува својот глобален воен отпечаток, иако сè уште е многу помал од мрежата на бази на САД. Во извештајот се вели дека Кина, исто така, веројатно размислувала да има воени логистички капацитети во земји како Бурма, Тајланд, Индонезија, Обединетите Арапски Емирати, Кенија, Нигерија, Намибија, Мозамбик, Бангладеш, Папуа Нова Гвинеја, Соломонските Острови и Таџикистан.

4. Кина веќе ја има најголемата морнарица во светот – и таа се повеќе расте, се вели во извештајот. Кинеската морнарица има повеќе од 370 бродови и подморници, што е повеќе од 340 бродови што ги имаше во минатогодишниот извештај. Очекувањата, се додава во извештајот, е бројот да се зголеми на 395 бродови до 2025 година и 435 бродови до 2030 година.

5. Иако во извештајот се вели дека Кина генерално ги игнорирала или ги негирала напорите на Соединетите Држави за разговори меѓу војските, тој опишува прилика кога Пекинг барал помош од САД. Во април 2023 година, кинеската војска побара помош од САД за евакуација на кинеските дипломати од Картум, Судан. Војската на САД, се вели во извештајот, обезбедила патишта за евакуација.

 

 

Related posts

Уапсени двајца велешани во Скопје, продавале празни ЦД-а за учење странски јазици

admin

РУСИЈА НЕ Е ЦЕЛОСНО ИЗОЛИРАНА НА САМИТОТ НА Г20

ninja

ШТАЈНМАЈЕР: МЛАДИТЕ ГЕНЕРАЦИИ ИДНИНАТА ЈА ГЛЕДААТ ВО ЕУ

ninja

ЕП: РУСИЈА Е „ДРЖАВА СПОНЗОР“ НА ТЕРОРИЗМОТ

ninja

Внимавајте со лажните наградни игри на социјалните мрежи: Со еден клик станувате мета на фишинг напади

admin

ЗА 14 МЕСЕЦИ ИЗДАДЕНИ ЛИЦЕНЦИ ЗА 355 ФОТОНАПОНСКИ ЦЕНТРАЛИ

ninja