26.8 C
Скопје
15 јули, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Американците не сакаат повеќе да се борат за својата земја

Мнозинството на полнолетни американци нема да бидат подготвени да служат во војска доколку САД влезат во голема војна, покажаа неодамнешните анкети, додека довербата на јавноста во вооружените сили се чини дека опаѓа, пишува Нјузвик.

Бројките доаѓаат додека сите гранки на вооружените сили во последниве години се мачеа да ги исполнат своите цели за регрутирање, што укажува на растечка апатија кон кариерата на воена служба. Во 2023 година, Армијата и воздухопловните сили не ги исполнија своите цели за околу 10.000 регрути, додека морнарицата беше под 6.000. Од 1987 година, бројот на активниот персонал е намален за 39 проценти.

Експертите велат дека ваквите недостатоци се загрижувачки во сè понестабилната глобална слика, при што американското раководство не е сигурно кога следно ќе мора да ја поднесе својата целосна воена сила.

„Сега имаме ударни групи, носачи на авиони со поморска експедициска единица надвор од Израел“, изјави Џастин Хендерсон, поранешен транспортен оператор на американските маринци кои станаа воени регрутери. „Финансираме две војни, но всушност сме чизми на теренот, беспилотни летала над Газа. Затоа што не знаеме што ќе се случи“.

Додека пешадиските регрути можеа да се обучуваат за неколку недели, истото не е случај за другите улоги. „Да речеме дека морнарицата промаши цели за регрутирање подолг период и не беше во можност да ги привлече луѓето што и се потребни за управување со подморници и летање со нејзините авиони…ако завршите во голем конфликт, ќе биде потребно време да ги обучете тие луѓе“, рече тој.

Сепак, експертите велат дека постои комплексна мешавина на фактори кои придонесуваат за прашањата за регрутирање на војската, вклучително и прилагодување на нејзините пораки на помладата целна генерација која повеќе занесена во модерната технологија.

Анкетата на истражувачкиот институт Echelon Insights на 1.029 веројатни гласачи, спроведена помеѓу 23 и 26 октомври, покажа дека 72 отсто од прашаните не би биле подготвени доброволно да служат во вооружените сили доколку Америка влезе во голем конфликт, во споредба со 21 проценти кој би служеле. Останатите не беа сигурни. Анкетата беше спроведена откако Хамас предводеше невиден милитантен напад врз Израел на 7 октомври.

Related posts

Насилна смрт во С.Македонија: Несреќните случаи сочинуваат 78.6 %, самоубиствата 20.2 а убиствата 1.2 %.

admin

Макрон бара од Израел воздржаност во Либан

admin

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ во јавноста шири хистерија, а во амбасадата на САД “преди како маче”

admin

Мендух Тачи: Ако Мицкоски освои над 61 пратеник, ќе има конфликт

admin

Мајски одговор за Мајскиот договор

admin

РСЕ: Растот на јавниот долг го вклучува црвениот аларм

admin