12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАСВЕТ

Блинкен во ненајавена средба со Абаз, не поминала во добра атмосфера

Американскиот државен секретар, Антони Блинкен, во неделата го донесе својот дипломатски притисок на Блискиот исток за војната Израел-Хамас на окупираниот Западен Брег, на средба со претседателот на палестинската управа Махмуд Абас во неговиот последен обид да го олесни страдањето на цивилите во Појасот Газа и да започне да скицира постконфликтно сценарио за територијата, јавија светските медиуми, пренесува Инбокс7.

Блинкен отпатува во Рамалах на неговата претходно ненајавена посета со оклопна колона и под силно обезбедување само неколку часа откако израелски воени авиони нападнаа бегалски камп во Појасот Газа, при што загинаа најмалку 40 луѓе, а десетици беа ранети, соопштија здравствените власти.

И покрај тајноста и одбивањето на Стејт департментот да го потврди патувањето до моментот кога Блинкен физички го напушти Западниот Брег, избија протести против неговата посета и поддршката на САД за Израел кога протече веста за неговото доаѓање.

Ниту еден не зборуваше додека се поздравуваа пред камери, а средбата заврши без коментар во јавноста. Не беше веднаш јасно дали недостатокот на зборови укажува на тоа дека состанокот поминал лошо.

Хусам Зомлот, палестинскиот амбасадор во Обединетото Кралство, во неделата за „Face the Nation“ изјави дека состанокот бил напнат „бидејќи има разлики“.

„Нашиот претседател побара итен прекин на огнот на суровиот, убиствен напад од страна на Израел врз нашите цивили, врз нашиот народ“, рече Зомлот. „Ова не е војна против Хамас. Јасно е откако почна, тоа е војна против нашиот народ, не само во Газа, патем, туку и на Западниот Брег”.

Зомлот рече дека САД имаат можност да бидат миротворци и дека на Палестинците и на Израелците им треба „возрасен во просторијата, а тоа се САД“.

Блинкен потоа допатува во ненајавена посета на Кипар, каде што беше пречекан од кипарскиот претседател Никос Христодулидес и министерот за надворешни работи Константинос Комбос.

Тој потоа отпатува во Багдад на уште една ненадејна посета, за време на која се состана со ирачкиот премиер Мохамед Шија ал-Судани.

„Секретарот го повика премиерот да бара одговорност од одговорните за продолжувањето на нападите врз американскиот персонал во Ирак“, рече портпаролот на Стејт департментот Метју Милер во соопштението. Тие, исто така, разговараа за потребата да се спречи ширењето на конфликтот меѓу Израел и Хамас и хуманитарната ситуација во Газа, вклучително и „потребата да се осигура дека Палестинците не се насилно раселени надвор од Газа“, рече Милер.

На прес-конференција во Багдад, Блинкен го нарече „добар, продуктивен, искрен состанок“.

„Јасно кажав дека нападите, заканите кои доаѓаат од милицијата која е усогласена со Иран се целосно неприфатливи“, рече Блинкен, додавајќи: „Не бараме конфликт со Иран“.

Хуманитарната пауза во борбите во Газа може да ја „унапреди перспективата“ за враќање на заложниците во Израел и исто така да им помогне на Палестинците кои се очајни за помош, рече Блинкен, истакнувајќи дека „имаме околу 100 камиони дневно. Тоа е добро, но е крајно недоволно“.

На средбата со Абас, портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека Блинкен ја потврдил посветеноста на САД за испорака на хуманитарна помош за спасување животи и продолжување на основните услуги во Газа и јасно ставил до знаење дека Палестинците не смеат насилно да бидат раселени.

Состанокот со Абас, чија палестинска управа со седиште во Рамалах не беше фактор во Газа откако Хамас ја презеде насилно во 2007 година, дојде на почетокот на третиот ден на Блинкен од интензивната турнеја на Блискиот исток – негова втора од почетокот на војната со изненаден напад на Хамас врз Израел на 7 октомври. Блинкен го посети Израел и се состана со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху во петокот, пред да замине во Јордан на средби со високи арапски претставници во саботата.

На секоја станица, Блинкен понуди цврста поддршка од САД за правото на Израел да се брани, но исто така нагласи дека тој мора да се придржува до законите за војна, да ги заштити цивилите и да ги зголеми доставките со хуманитарна помош за Газа. За да го направи тоа, како и да го олесни протокот на странци кои бегаат од Газа, тој изјави дека Израел треба да спроведе повторливи хуманитарни паузи на своите воздушни напади и копнени операции, нешто што Нетанјаху досега категорично го отфрли.

Американските власти веруваат дека Нетанјаху може да го омекне своето противење ако може да се убеди дека е во стратешки интереси на Израел да се олесни маката на палестинските цивили во Газа. Зголемениот број на загинати предизвика зголемен меѓународен гнев, при што десетици илјади луѓе од Вашингтон до Берлин излегоа на улиците во текот на викендот за да побараат итен прекин на огнот.

Related posts

Ескобар: Добивме уверување од ВМРО-ДПМНЕ дека ќе останат посветени на европскиот пат

admin

ПРОСЕЧНО СЕМЕЈСТВО СО ПОТПРОСЕЧЕН ЖИВОТ

ninja

Девојчето Вања жртва на „алчност за пари“, јавноста во шок

admin

Мехмети: Уставните измени не треба да бидат драма

admin

„Отворен Балкан“ ќе поттикне економски раст, рече Ескобар по средбата со македонска владина делегација во Вашингтон

ninja

РСЕ: Растот на јавниот долг го вклучува црвениот аларм

admin