12.8 C
Скопје
28 мај, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈАНАСЛОВНА

Рустеми: Со „Бектел и Енка“ промовираме нов, ефикасен и модерен концепт на проектирање и градба

Новиот концепт за ефикасна градба е веќе дел од нашата реалност, со цел поквалитетна и поефикасна изградба на патните сегменти низ државата.

Ова денеска го соопшти директорот на ЈП „Државни патишта“, Ејуп Рустеми, на вториот ден од првата Конференција за патна инфраструктура, насловена „ИСКУСТВО, ПРЕДИЗВИК И ПЕРСПЕКТИВА“, што се одржа во Охрид, јавува Инбокс7. „Од ова место ќе нагласам дека Јавното претпријатие за државни патишта и во иднина внимателно ќе ги следи новите современи трендови во проектирањето и изградбата на патната инфраструктура во Република Северна Македонија“.

 

„Квалитетното составување на проектна документација е предуслов за квалитетна подготовка на сите градежни фази“, рече Рустеми. „Од ова доаѓа потпишувањето на Договорот со Конзорциумот „Бехтел и Енка“, кој предвидува нов начин на градба, односно нова методологија која предвидува речиси истовремено проектирање и градба, со што ќе се избегнат проблемите што ги допревме“.

На првиот ден од конференцијата Рустеми истакна дека во изминатиот период одржал низа средби, средби, дебати со сите заинтересирани страни во врска со силните и слабите страни при проектирањето и изградбата на патните правци во државата.

„Јасно е дека од овие стручни расправи произлезе дека има низа причини кои влијаат на времетраењето на проектите“, рече тој. Според него, една од слабостите што се констатирале при овие дискусии е изработката на проектна документација за реализација на инфраструктурни проекти на државните патишта.

„Во оваа насока имаше интензивни средби со стручни лица со цел да се изнајдат најадекватни и најсеопфатни решенија. Заклучоците од сите состаноци беа дека последиците од незадоволителниот квалитет на составената проектна документација се повеќекратни и дека ние како инвеститори сме најпогодени“, подвлече Рустеми.

Сепак, додаде тој, „граѓаните ги чекаат овие патишта, што за нив значи квалитетно патно поврзување со другите региони и подобрување на нивниот живот воопшто, економија која бара услови за конкуренција и безбеден и брз транспорт“.

„Се надевам дека на следната конференција од ваков карактер ќе зборуваме за завршените проекти кои ќе бидат завршени успешно и навреме врз основа на новиот, модифициран модел на ФИДИК“, оптимистички рече Рустеми.

Инаку, на свеченото отворање на конференцијата во четврток, премиерот Димитар Ковачевски, претседателот на Стопанската комора на Северна Македонија, Бранко Азевски, првиот заменик на премиерот, Артан Груби, министерот за транспорт и врски, Благој Бочварски и 120 претставници од реномирана градежна компанија од земјава и регионот. Конференцијата ја организираше Здружението за градежништво при Стопанската комора на Северна Македонија, во соработка со Министерството за транспорт и Врски и ЈП „Државни патишта“.

Related posts

Министерствата штедат струја со темни ходници

ninja

Започнуваат деновите на германскиот филм

admin

Муслиу: С.Македонија не може да функсионира со влада без победничката партија кај Албанците

admin

МАКЕДОНИЈА ЗАГРИЖЕНА, А АПАСИЕВ СО ПОДРШКА ЗА ПУТИН: САКАВТЕ КОСОВО, ЕВЕ ВИ УШТЕ ДВЕ

ninja

Мицкоски: Мојата стратегија успешно се реализира

admin

Арачиновци почнаа да плаќаат данок

admin