12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИЕКОНОМИЈА

Северна Македонија ќе се приклучи на ТАП до крајот на годината

До крајот на годината, Северна Македонија ќе започне со работа на проект за гасовод што ќе ги поврзе складиштата за гас со терминалите за Трансјадранскиот гасовод (ТАП) и течен природен гас (ЛНГ) во Грција.

Ова го изјави премиерот на Северна Македонија Димитар Ковачевски за време на својот говор на Виенскиот економски форум.

„Работиме на стратешки проекти со соседните земји, особено со Грција, а до крајот на годината ќе започнеме со реализација на нов проект за гасовод што ќе и овозможи на Северна Македонија да се поврзе со Трансјадранскиот гасовод, терминалите за ЛНГ во Ревитуза, како и новиот терминал кој ќе се гради во Александрополис. Со тоа ќе се обезбеди енергетска независност на земјата и диверзификација на изворите за снабдување со енергија“, рече Ковачевски.

Во 2022 година започна изградбата на пловечкиот терминал за течен гас во градот Александрополис. Новиот терминал треба да започне со работа до крајот на 2023 година, неговиот капацитет ќе биде 5,5 милијарди кубни метри природен гас годишно. Постојниот терминал на островот Ревитуза се наоѓа западно од Атина.

На 31 декември 2020 година, Азербејџан почна да испорачува комерцијален гас во Европа преку Трансјадранскиот гасовод, кој е дел од Јужниот гасен коридор (SGC). Испораките планирани за 25 години обезбедуваат годишен извоз на европскиот пазар од над 10 милијарди кубни метри, од кои 8 милијарди кубни метри припаѓаат на Италија. Грција и Бугарија имаат удел од по една милијарда кубни метри.

Related posts

Нови 680 милиони евра од ЕУ за Западен Балкан

admin

Осум Македонци се изјасниле како Албанци за да добијат работа во општината

admin

Расмусен: Безбедносен интерес на САД е Русија да биде поразена

admin

Пендаровски ја советува Владата да не брза со уставните измени

ninja

КОЈ СЕ КРИЕ ЗАД ДОЈАВИТЕ ЗА БОМБИ?

ninja

Незири: Колективната оставка е стратегија на ДУИ и храбар чекор на Ахмети

admin