4.8 C
Скопје
9 декември, 2023
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Српско-рускиот хуманитарен центар во Ниш под лупа на Брисел

Што прави српско-рускиот хуманитарен центар во Ниш, Србија уште еднаш беше прашана од Европската Унија, десет години по отворањето на центарот на југот на земјата, кој е предмет на спорови меѓу Русија и Западот.

Додека Москва го опиша хуманитарниот центар како „најзначајниот на Балканот“ за одговор на вонредни ситуации и природни катастрофи, западните земји се сомневаа дека тоа е обид за воспоставување воена база.

И Европската Комисија побара објаснување од Белград во новиот годишен извештај – најважниот документ во кој се оценува напредокот на земјите кандидати за членство во ЕУ.

„Србија треба да ја информира ЕУ за активностите на центарот во Ниш и неговата интеграција во системот за управување со вонредни состојби“, се вели во извештајот објавен на 8 ноември.

„Српската рамнотежа меѓу Русија и Западот не е нарушена во НИС (Нафтената индустрија на Србија во мнозинска руска сопственост), туку во Ниш“, сликовито посочува Вук Вуксановиќ од невладиниот белградски Центар за безбедносна политика.

Од почетокот на руската инвазија на Украина, Западот бара од властите во Белград да воведат санкции кон Русија, што Србија досега ги одбиваше.

Дел од опозицијата и јавноста во Србија изминатава година и пол повикуваа на затворање на Српско-рускиот хуманитарен центар.

„Сè што е поврзано со Русија во Србија е под дополнителна лупа поради војната во Украина“, додаде Вуксановиќ во изјава за Радио Слободна Европа (РСЕ).

Руското барање Србија да му додели дипломатски статус на персоналот на Центарот привлече посебно внимание низ годините.

Станува збор за посебен статус кој повлекува одредени привилегии, како слобода на движење, не само во Србија, туку и во регионот, како и имунитет во случај на кривично дело сторено на територијата на Србија.

Засега, надлежните немаат одобрено ваков статус во однос на овој Центар.

 

Целата анализа на РСЕ можете да ја најдете ТУКА 

Related posts

РУСИЈА НЕГИРА, НАТО ИСТРАЖУВА ДАЛИ ЕКСПЛОЗИЈАТА ВО ПОЛСКА ЈА ПРЕДЗИКАЛЕ РУСКИ РАКЕТИ

ninja

Пендаровски и Мицкоски во кавга за рејтинзите и изборите

admin

Ја нарече ДУИ “канцер”, Таравари доби понуда од Меџити

admin

Што им понуди Фон дер Лајен на Вучиќ и Курти?

admin

БУЏЕТ ЗА ОДРЖУВАЊЕ НА ЕКОНОМСКИОТ РАСТ ЗА ВРЕМЕ НА КРИЗА И ЗАБРЗУВАЊЕ НА СРЕДЕН РОК

admin

Убедлива победа на Мицотакис, “згазена” Сириза

admin