12.8 C
Скопје
20 април, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИНАСЛОВНАРЕГИОН

Што им понуди Фон дер Лајен на Вучиќ и Курти?

Претседателот на Комисијата на ЕУ е на половина пат од четиридневната посета на Западен Балкан.

На половина од четиридневната посета на Западен Балкан, првиот човек на Европската унија беше во Белград за да се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Пораката на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен беше дека има пари на маса, но само доколку Србија и Косово можат да ги решат своите разлики.

Водачите на ЕУ претставија инвестициски пакет од шест милијарди евра за Западен Балкан на самитот во Албанија на почетокот на октомври.

Но, постојат услови.

Посетата на Фон дер Лајен на Белград дојде еден ден откако таа беше во Приштина, главниот град на Косово, поранешна покраина Србија, која прогласи независност во 2008 година. Србија одбива да ја признае независноста на Косово. Србите во Косово, исто така, одбија да ги признаат косовските градоначалници и другите општински водачи по бојкотот на изборите во голем број општини.

Зголемените тензии меѓу Белград и Приштина, во кои имаше насилни судири во септември, може да ја загрози секоја инвестиција на ЕУ.

Охридскиот договор изготвен во март обезбеди патоказ за мир и соработка меѓу Косово и Србија.

На прес-конференција по нивниот состанок, Урсула фон дер Лајен рече: „Проширувањето е на врвот на агендата на Европската унија. Тоа е време на глобални турбуленции, затоа мораме да го зајакнеме единството и безбедноста на нашиот континент. А проширувањето е начин да се направи тоа. Сакаме Србија да влезе во нашата унија. Понудата се заснова на доверба, на реципроцитет и на партнерство. Тоа е ветување за мир и просперитет, и тоа е единствена можност во моментов, која никој друг не може да ја измери“.

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави: „Србија е посветена на зачувување на мирот и стабилноста. Србија си ги знае обврските. Србија, согласно договорот, ќе ги исполни своите обврски.”

Related posts

Истражување на РСЕ: Таткото на министерот Бочварски планира да гради фабрика и фотоволтаична централа

admin

Средба Ковачевски-Мицкоски, дали ќе се договорат за уставните измени?

admin

Кочо Анѓушев стaвен во црната листа на САД

admin

На секој трети граѓанин му побарале мито: Корупцијата најголем проблем во Македонија

admin

DW: Паралелна држава – приватни средби за државни проекти

admin

ХРВАТСКА ВО ШЕНГЕН: ОСТВАРУВАЊЕ НА ИСТОРИСКАТА ЦЕЛ

ninja