31.8 C
Скопје
12 јуни, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Американски воен бил нападнат со беспилотни летала од Јемен

Пентагон соопшти дека ги истражува извештаите дека американски воен брод и некои комерцијални бродови во Црвеното Море биле под напад со беспилотни летала во близина на брегот на Јемен, очигледно лансиран од бунтовниците Хути во земјата.

„Свесни сме за извештаите за напади врз USS Carney и комерцијалните бродови во Црвеното Море и ќе обезбедиме информации кога ќе станат достапни“, соопшти американското Министерство за одбрана во краткото соопштение во неделата попладне.

Набргу потоа, Хутите рекоа дека целеле два комерцијални брода во неделата со вооружен дрон и поморска ракета. Два брода, Unity Explorer и Number 9, беа мета откако ги отфрлија предупредувањата од морнарицата на групата, рече портпаролот.

Related posts

Петровска: Голем дел од буџетот на македонската одбрана е дониран на Украина

admin

Русија најави нов прекин на огнот за нови евакуации на цивили од североисточна Украина

ninja

ИНФОГРАФИК | Колку европејци живеат под кирија?

admin

Бројни нерешени афери во здравството среде скандалот на онкологија

admin

Ковачевски ја депонираше оставката во Собранието

admin

Избори 2024 низ призмата на бројките – кој колку доби а кој колку загуби

admin