6.8 C
Скопје
4 март, 2024
Inbox7.mk
ВЕСТИСВЕТ

Американски воен бил нападнат со беспилотни летала од Јемен

Пентагон соопшти дека ги истражува извештаите дека американски воен брод и некои комерцијални бродови во Црвеното Море биле под напад со беспилотни летала во близина на брегот на Јемен, очигледно лансиран од бунтовниците Хути во земјата.

„Свесни сме за извештаите за напади врз USS Carney и комерцијалните бродови во Црвеното Море и ќе обезбедиме информации кога ќе станат достапни“, соопшти американското Министерство за одбрана во краткото соопштение во неделата попладне.

Набргу потоа, Хутите рекоа дека целеле два комерцијални брода во неделата со вооружен дрон и поморска ракета. Два брода, Unity Explorer и Number 9, беа мета откако ги отфрлија предупредувањата од морнарицата на групата, рече портпаролот.

Related posts

САД подготвува специјален суд за руските злосторства во Украина

admin

ВЕТИНГ – СТАРА ПЕСНА ВО НОВ АРАНЖМАН

ninja

Украинските пилоти почнаа со обука на Ф-16 во САД

admin

Бајден и Трамп победија на прелиминираните избори во Мичиген

admin

Малку се, многу се, но битно е за што ќе се троши финансиската помош од ЕУ

ninja

Зеленски бара повеќе авиони да се борат против руските воздушни напади

ninja